W Sosnowcu o smogu

We wtorek w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu odbyła się konferencja „Smog Stop”. Przed uczelnią przeprowadzono happening, w którym zaprezentowano różnicę pomiędzy autobusem a samochodami osobowymi.


UM Sosnowiec

Jednym z najprostszych działań, które mają przeciwdziałać powstawaniu tzw. niskiej emisji, jest wybór komunikacji miejskiej. Przed uczelnią organizatorzy ustawili 35 samochodów, które mogą pomieścić ponad 150 osób. Tuż za nimi stanął jeden hybrydowy i ekologiczny autobus Volvo, który może przetransportować ponad 90 osób, przegubowy to już 135 osób. W sumie takich hybrydowych pojazdów PKM Sosnowiec ma aż 35, a ekologicznych spełniających najwyższe normy już ponad 80.

Komunikacja miejska wraz z obniżką cen biletów, bezpłatnymi przejazdami dla osób do 16. roku życia oraz dla wszystkich w tzw. dni smogowe ma być jeszcze lepszą alternatywą dla transportu samochodowego.

Porównując samochód z pociągiem i zakładając, że samochodem podróżują zazwyczaj 2 osoby to te liczby wypadają jeszcze lepiej z korzyścią dla transportu zbiorowego. 36WEa (Impuls) posiada 156 miejsc siedzących i 120 miejsc stojących. Łącznie jest to 276 miejsc. Porównując pociąg z samochodem odniesiemy się jedynie do ilości miejsc siedzących. Jednostka 3-członowa (36WEa Impuls) posiadająca 156 miejsc siedzących odpowiada liczbie 78 samochodów na drodze. Przy jednostce 6-członowej (27WEb Elf) posiadającej 282 miejsc siedzących jest to już 141 samochodów osobowych znajdujących się w jednym czasie na drodze.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdej sytuacji komunikacja miejska będzie dobrym wyborem, ale warto zastanowić się czy dla własnego zdrowia nie warto skorzystać z tego środka transportu.

One comment

  1. Potrzeba więcej pociągów na trasie na Kielce. W obrębie Sosnowca mieszka przy tej trasie pełno łudzi.

    Miasto powinno dogadać się z Kolejami Śląskimi

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *