Kiedy kolejne nowe pociągi?

Kiedy i ile jeszcze przyjedzie nowych pociągów? Te pytania zadają sobie nie tylko pasażerówie, ale ludzie związani mniej bądź bardziej formalnie z Kolejami Śląskim. Ile, to wiemy, ale pozostaje pytanie kiedy… Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, czyli u prodenta pociągów.


Na chwilę obecną PESA Bydgoszcz S.A. dostarczyła Kolejom Śląskim sześć nowitukich pociągów z rodziny Elf 2. Pasażerów wożą już trzy jednostki trójczłonowe (21WEa) oraz dwie dwuczłonowe (34WEa). Do Katowic zjechał już także pierwszy egzemplarz czterczłonowy (22WEd), ale jak już informowaliśmy TUTAJ, nim pociąg wyruszy na trasy razem z pasażerami, minie jeszcze kilka dni.

Pierwszy czteroczłonowy Elf2 został już przekazany Kolejom Śląskim. Następne pojazdy, zarówno 4 , jak i 2 członowe będą dostarczane sukcesywnie w najbliższych tygodniach – powiedział nam Maciej Grześkowiak, szef zespołu prasowego PESA Bydgoszcz S.A.

Podsumowując, Koleje Śląskie dysponują już sześcioma nowymi pociągami. Ile nowych jednostek jeszcze zasili park taborowy śląskiego przewoźnika? Trzynaście – jak już wyżej wspomniano, dwie jednostki dwuczłonowe i 11 składów czteroczłonowych. Być może na Śląsk trafią jeszcze dwie kolejne jednostki trójczłonowe, gdyż Koleje Śląskie podjęły decyzję o zakupie pociągów w ramach zamówienia uzupełniającego. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia dla tej operacji.

Pozostaje nam zatem pytanie, kiedy do śląskiego przewoźnika trafią pozostałe pociągi?

Kolejne pojazdy są na różnych etapach produkcji, od konstrukcji, przez poszycie, aż do montażu końcowego. Dostawy ostatnich pojazdów przewidziano zgodnie z umową na lipiec – dodał Grześkowiak.

Patrząc przez pryzmat zrealizowanych już dostaw, ciężko być optymistą w tej sprawie. Warto jednak zauważyć, że PESA Bydgoszcz S.A. uzyskała już dopuszczenie do ruchu dla wszystkich jednostek (34WEa, 21WEa, 22WEd), dlatego też możemy spojrzeć na całą sprawę nieco przychylniejszym okiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *