Kiedy Elf 2 zawita na S13?

Podczas gdy dostawa nowego taboru dla Kolei Śląskich przeciąga się w nieskończoność, zaczęliśmy zastanawiać się nie „kiedy”, a „gdzie” trafią nowe jednostki. Jedną z linii, gdzie będzie można spotkać nowoczesne pociągi, ma być linia S13, łącząca Częstochowę i Lubliniec.


Skierowanie nowoczesnych pojazdów do obsługi połączeń na linii S13 Częstochowa – Lubliniec, nie tylko podniesie komfort obsługiwanych połączeń, ale może pozwolić na skrócenie czasu przejazdu. Linia kolejowa nr 61 na odcinku Częstochowa Stradom – Lubliniec, na sporym odcinku przystosowana jest do poruszania się z prędkością 120km/h – jest to prędkość nieosiągalna dla jednostek obecnie obsługujących połączeń na tej linii, czyli EN57.

Docelowo chcielibyśmy, by na tej linii również można było spotkać nasze najnowsze pojazdy. Na obecną chwilę trudno nam jednak mówić o dokładnych terminach, jest to zależne przede wszystkim od przebiegu dostaw poszczególnych pojazdów – powiedziała nam Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Przy okazji tematu nowego taboru, spytaliśmy o to, czy producent pociągów – PESA Bydgoszcz S.A., zadeklarował jakiekolwiek termin dostawy kolejnych pociągów.

Producent nie deklarował nam żadnych konkretnych terminów, część pojazdów jest obecnie w trakcie odbiorów między etapowych i mamy nadzieję, że trafią do nas jak najszybciej – dodała Iwańska.

O terminy dostaw kolejnych pociągów dla Kolei Śląskich, spytaliśmy również ich producenta. Czekamy na odpowiedź.

* Fot. Przemysław Wanclik

5 komentarzy

  1. „Rynek Kolejowy” kilka dni podał, że czteropak ma dotrzeć do końca tego tygodnia, a pozostałe 3 zaległe sztuki – do końca lutego. Czy ta informacja była nieprawdziwa?

  2. Czy w związku z wycofaniem się PKS LUBLINIEC z obsługi kursu Częstochowa-Lubliniec, spółka Koleje Śląskie zamierza zwiększyć ilość połączeń na S13?

  3. Co wy za głupoty piszecie ,,jest to prędkość nieosiągalna dla jednostek obecnie obsługujących połączeń na tej linii, czyli EN57″ przecież jednostki te rozpędzają się do 110km/h. 10km/h to mała różnica. A Koleje Śląskie niech lepiej pomyślą nad zwiększeniem parku taborowego nawet starszym taborem bo przyjdzie co do czego, a odwołania pociągów z przyczyn technicznych będą właśnie na liniach S13, S58, S72

  4. Wjedzcie kieszeniowo do Herbów Nowych i zabierzcie Elfami2 pasażerów z Wielunia do Częstochowy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *