Rozmawiali o linii Racibórz – Racławice Śląskie

25 stycznia w Urzędzie Miejskim w Głubczycach miało miejsce spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa Opolskiego Szymonem Ogłazą w sprawie przywrócenia ruchu kolejowego na liniach Racławice Śląskie – Głubczyce (LK 294) i Głubczyce – Racibórz (LK 177)


W spotkaniu brali udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego, gmin ościennych, Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz lokalnych firm i portali medialnych. Zwrócono uwagę na pilną potrzebę przywrócenia komunikacji kolejowej w Głubczycach, wskazując na argumenty ekonomiczne, infrastrukturalne oraz społeczne. Wymieniono doświadczenia z przywracania ruchu kolejowego gmin Głogówek, Baborów.

Marszałek przypomniał, że powiat głubczycki jest jedynym powiatem w woj. opolskim bez połączenia kolejowego. Nadmienił, że należy dołożyć wszelkich starań by włączyć linie 177/294 w plan rewitalizacji podsudeckiej linii kolejowej 137 planowanej na najbliższe lata.

Fot. UM Głubczyce

Linia głubczycka byłaby wtedy wpisana w dokumenty strategiczne PKP PLK  S.A. dotyczące remontu linii 137. Dałoby to realne szanse na przywrócenie ruchu towarowego a następnie pasażerskiego. W swoim wystąpieniu wiceprezes firmy Top Farms, Pan Łukasz Krechowiecki poruszył kwestie ruchu towarowego, gdzie szacowany transfer płodów rolnych odbywałby się na poziomie 250 000 ton rocznie. O sprawie informowano w ubiegłych latach Ministerstwo Infrastruktury, PKP PLK, PKP Cargo jak i rząd w osobie Prezesa Rady Ministrów.

Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa zadeklarował interwencję na szczeblu województwa i kraju. W najbliższym czasie wystosuje pisma w tej sprawie, które zostaną wręczone Ministrowi Inwestycji i Rozwoju oraz Prezesowi Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w dniu 31.01.2018 r. w Opolu na I posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP, którego tematem będą m.in. modernizacje linii kolejowych przez PKP PLK, PKP S.A. oraz działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pisma zostaną podpisane przez samorządowców, przedsiębiorców i dalej skierowane do parlamentarzystów z województwa opolskiego oraz ministra infrastruktury.

7 komentarzy

  1. Bardzo dobrze. Trzeba przywracać ruch kolejowy. A na linii Racibórz-Głubczyce spokojnie operatorem mogą być Koleje Śląskie. Tabor od Sigmy SN82 i SN83 cały czas stoi w bazie Kolei Śląskich.

    1. Dokładnie tak jak @pasenger pisze. Taboru spalinowego od Sigmy dawno już nie ma na Raciborskiej w Katowicach.

  2. Niestety, Opolskie niezbyt przejmuje się południem województwa. Otmuchów, Paczków, Głuchołazy i właśnie Głubczyce, to spore miasta z w większości doprowadzonymi liniami kolejowymi z zerowym lub minimalnym ruchem kolejowym

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *