Porr odnowi objazdówkę LK 139

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii objazdowej nr 142 Katowice Ligota – Tychy. To linia kolejowa, która pozwoli na przejazd między Katowicami a Tychami w momencie ewentualnego zamknięcia fragmentu linii kolejowej nr 139. 


W ramach inwestycji zaplanowano wymianę torów szlakowych, stacyjnych i rozjazdów, roboty odwodnieniowe i wzmacniające podtorze, naprawę obiektów inżynieryjnych a także przejazdów kolejowo-drogowych. Oprócz wykonana zostanie również instalacja systemów liczników osi, instalacja urządzeń samoczynnego hamowania pociągów oraz wymiana urządzeń srk i kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej.

Za realizację zadania odpowiedzialny będzie Porr. Co ciekawe, otwarcie kopert w tym przetargu miało miejsce już w maju ubiegłego roku. Rozstrzygnięcia doczekaliśmy się dopiero pod koniec stycznia. Porr jako jedyny przedłużył wadium swojej oferty, dlatego w ostatecznej rozgrywce o zamówienie, nie musiał z nikim konkurować.

Przypomnijmy to o czym pisaliśmy w maju, Porr S.A. wykona prace zlecone przez PKP PLK S.A za 61,3 mln złotych brutto. Jednocześnie wykonawca zadeklarował także skrócenie czasu prac do 15 miesięcy.

W chwili obecnej po LK 142 można jeździć z prędkością 50 km/h, z miejscowymi zwolnieniami do 20 i 40 km/h. Wykonane w ramach opisywanego przetargu roboty, mają pozwolić na znaczne zwiększenie prędkości na odnowionym szlaku.

2 komentarze

  1. Po remoncie linii kolejowej 142, wcale nie musiałaby pełnić roli objazdowej. Stacje Katowice Kostuchna, Katowice Murcki i Katowice Ochojec można by było wyremontować i wybudować na nich parkingi park&drive, a w Katowicach Ochojcu otworzyć centrum przesiadkowe. Po remoncie czas jazdy z Kostuchny do Katowic wyniesie 20 minut, a to alternatywa dla znacznie dłużej jadącego autobusu linii 689 i wiecznie zakorkowanych dróg. Napewno lepsza by była taka szybka kolej niż budowanie linii tramwajowej przez las dla grzybiarzy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *