Niechciany tabor zniknie z Raciborskiej

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów sprzeda pociągi, które trafiły do niego pięć lat temu po perturbacja kolejowych w województwie śląskim. Wodociągi kilkukrotnie starały się pozbyć niechcianego i zupełnie niepotrzebnego firmie taboru kolejowego. Gdy wydawało się, że już nic z tego, z ofertą wystąpił prywatny przewoźnik – SKPL Cargo.


Przypomnijmy, na sprzedaż wystawionego były trzy pociągi:

  • spalinowy zespół trakcyjny 2-członowy typu DH2 SN83-003,
  • spalinowy zespół 3-członowy VT-614 SN84-001,
  • spalinowy zespół 3-członowy VT-614 SN84-002.

Wyżej wymienione pociągi od kilkunastu miesięcy stoją na terenie bazy Kolei Śląskich przy ulicy Raciborskiej. Wkrótce już ich tam jednak nie będzie, ponieważ SKPL Cargo postanowił kupić stojące i niszczejące składy, zapobiegając tym samym ich zezłomowaniu.

Wszystkie pojazdy należały do Sigma Tabor, spółki która została postawiona w stan upadłości. Do Polski zostały sprowadzone z Niemiec i Holandii, a następnie poddane modernizacji, dzięki której mogły zostać wprowadzone do eksploatacji w Polsce. Od grudnia 2012 roku pociągi (SN83) woziły pasażerów Kolei Śląskich i mimo wielu swoich niedoskonałości, były magnesem na pasażerów, przede wszystkim na mniej uczęszczanych liniach.

8 komentarzy

  1. Jakbym chciał więcej wiedzieć na temat taboru eksploatowanego przez KŚ, to gdzie mogę się zgłosić/napisać?

      1. Interesuje mnie od kiedy dany tabor jest eksploatowany przez KŚ w tym delegacje EN57 od PR, przebieg napraw itp, itd.

  2. Jednym słowem można powiedzieć nareszcie, z drugiej strony fajnie, że te SZT nie zostaną zezłomowane bo przydadzą się firmie SKPL, która wciąż się rozwija. A tabor VT614 i SN83 to pojemne wagony.

  3. Andrzej 84 (vt614), nadal nie mają dopuszczenia do ruchu. Proces dopuszczenia został przerwany w 2012 roku. Nie wiem jakie obecnie trzebtrzeba spełnić warunki na kontynuację tego procesu

  4. Dobra wiadomosc , chociaz to kropelka w porownaniu z porzuconym taborem przez PKP -IC!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *