Za darmo będzie więcej?

Wprowadzenie darmowej taryfy dla studentów i emerytów na kolei prawdopodobnie będzie oznaczać skok w liczbie przewiezionych pasażerów – oznajmiła na swoich łamach ČTK (Czeska Agencja Prasowa). Możliwość bezpłatnego korzystania z kolejowego transportu pasażerskiego dla emerytów powyżej 65 lat, uczniów i studentów do 26 roku życia przedstawił podczas swojego expose Andrej Babis, Premier Czeskiej Republiki. Przedstawiciele rządu wysłali już zapytanie w tej sprawie do narodowego przewoźnika kolejowego, jakim są Česke Drahy.


– Zakładamy, że będzie coś na wzór seniorpasa oraz ulga dla  studentów, które byłyby dopłacane przez państwo na podstawie których seniorzy w wieku powyżej 65 lat i studenci do 26 lat mogliby korzystać z bezpłatnych przejazdów kolejowych na terenie Czeskiej Republiki. Dokładna forma bezpłatnej taryfy i związane z nią koszty dla państwa będą określone przez ewentualne późniejsze ustalenia – powiedział Dan Ťok, czeki minister transportu

– Gdyby wprowadzić darmowe przejazdy dla niektórych grup obywateli, to prawdopodobnie oznaczać będzie gwałtowny wzrost liczby pasażerów. Jako narodowy przewoźnik, który działa w całej sieci, jesteśmy w stanie do takiego wzrostu się przygotować. Pozytywnych efektów należy spodziewać się zwłaszcza w transporcie podmiejskim, który  jest bardzo obłożony i możliwości jego wzmocnienia są ograniczone. Pozostaje pytanie – w jaki sposób zagwarantować odpowiednią liczbę nowoczesnych pojazdów oraz stan infrastruktury – powiedział jeden z przedstawicieli ČD.

ČD już teraz zdaje sobie sprawę z niewystarczającej zdolności przepustowej szlaków kolejowych, szczególnie jeśli chodzi o transport podmiejski w okolicach Pragi. Z drugiej strony ČD żywi nadzieję, że inicjatywa zostanie odebrana jako dobre narzędzie motywacyjne do większych inwestycji w kolejową infrastrukturę.

Założenie czeskiego programu przewiduje również wprowadzenie tzw. Taryfy krajowej w transporcie publicznym. Pasażer, który kupi bilet na dworcu będzie mógł wejść do pierwszego pociągu, który jedzie w wybranym przez podróżnego kierunku. Bez względu na to, do jakiej firmy transportowej należy.

Czeski rząd powinien również rozważyć, czy darmowe przejazdy w pociągach mieszczą się wśród priorytetów społecznych czy też nie pociągną za sobą negatywnych skutków ubocznych – Wszystko, co jest za darmo, samo w sobie zawsze niesie ze sobą ryzyko nadużywania – powiedział Ales Ondrůje, rzecznik prasowy RegioJet.

Przykład przyszedł ze Słowacji, gdzie bezpłatne kolejowe przejazdy dzieci, studentów, seniorów i osób otrzymujących rentę inwalidzką zostały wprowadzone w 2014 roku. Ustanowione zostały jako jeden ze środków pakietu socjalnego mającego na celu podniesienie poziomu życia ludności. Co ciekawe, na Słowacji zwolnieni z opłat są także obywatele innych krajów UE, którzy należą do wymienionych kategorii pasażerów. Warunkiem jest zarejestrowanie się w specjalnej aplikacji w ZSSK (Koleje Słowackie). W pierwszym roku funkcjonowania tego programu liczba pasażerów przewiezionych koleją zwiększyła się o 21 procent.

Źródło: lidovenoviny.cz

One comment

  1. Wzrost przewozów na Słowacji wskoczył o około 50% a nie 21. Ale co za tym poszło, wykorzystanie rezerw taborowych do maksa jak i przyzwyczajenie do i tak już wygórowanych przywilejów studenckich . studenci żądają darmowej kawy w pociągu, taksówek do od wozu z dworca pod dom w razie opóźnień przyjazdów pociągów. Inni płacą wywindowanie za przejazdy za tych którzy mają za darmo. Dziś studenci w 70% to głupcy, cwaniacy i chamy bazujący na swoim statusie a więc kiedy my płacąc krocie za przejazd będziemy płacić za tych którzy będą mieć przywileje darmowe będziemy super nie zadowoleni za taką nie równość społeczną. Ps. Kiedy to studenci mieli ta dobrze jak nie dziś, studia nie są obowiązkowe, rozumiem szkoły podstawowe gdzie często dzieci dojeżdżają do nich, seniorzy którym sie nie przelewa ale taniej i tak wyjdzie państwo dopłacać do biletów ulgowych niż fundować ryczałtem przewoźnikom za wszystkich którzy w życiu nie jechali pociągiem bo to dla nich wstyd a dziś będą wozić się Pendolinem bo im sie należy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *