Powrót Ornaka

W sobotę, po raz pierwszy w bieżącym rozkładzie jazdy, z Katowic do Zakopanego i z powrotem pojedzie bezpośredni pociąg przyspieszony Ornak. Zapewni on mieszkańcom naszego regionu w miarę szybki i sprawny dojazd w Tatry. Kolejny raz pociąg pojedzie na Podhale i z powrotem we wtorek – 26 grudnia.


Ornak przez wiele lat jeździł z Katowic do Zakopanego jako kolejowa alternatywa wiecznie zakorkowanej zakopianki. Później jego funkcjonowanie zawieszono i połączeń centrum naszego województwa z tym atrakcyjnie i niedaleko położonym regionem praktycznie nie było. Sytuacja zmieniła się dopiero w tym roku, gdy Koleje Śląskie postanowiły zaryzykować i na próbę uruchomiły, w dniach największego ruchu turystycznego, komercyjne kursy Katowice – Zakopane – Katowice pod nazwą Giewont. Wygląda na to, że inwestycja się udała, bo w bieżącym rozkładzie połączenie pojawi się ponownie. Już na normalnych zasadach taryfowych i, co najważniejsze, znacznie częściej.

Ornak w sobotę wyjedzie z Katowic o 6.36 i dotrze do Zakopanego o 10.59. Przez Tychy, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Białą, Żywiec i dalej m.in. przez Suchą Beskidzką, Maków Podhalański, Nowy Targ zamelduje się na stacji docelowej. Nowością w stosunku do Giewonta będzie wjazd do Rabki-Zdrój, gdzie nastąpi jedna z dwóch zaplanowanych zmian czoła pociągu (ponadto Żywiec). To oznacza, że Ornak dwa razy w ciągu 14 minut przejedzie (z postojami w obu kierunkach) przez Chabówkę. Nadarzy się rzadka możliwość jednoczesnego spóźnienia się i zdążenia na ten sam pociąg. W drogę powrotną z Zakopanego Ornak wyruszy o 16.35 i skończy bieg w Katowicach o 20.59.

Giewont jeździł jako pociąg tzw. komercyjny i obowiązywały w nim specjalnie na to połączenie stworzone ceny. W Ornaku będzie obowiązywał normalny taryfikator KŚ, więc popytaliśmy ile kosztuje bilet do Zakopanego. Pod lupę wzięliśmy Katowice i Bielsko-Białą. W podstawowej – taryfie kilometrowej zapłacimy 26 zł ze stolicy województwa, natomiast spod Szyndzielni 23 zł. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze specjalnej świątecznej taryfy (Silesia Weekend). Wówczas zapłacimy 22,10 zł lub 19,55 zł – odpowiednio z Katowic i Bielska-Białej.

Jeśli ktoś natomiast zdecyduje się na jednodniową wycieczkę na Podhale i przejazd Ornakiem w obie strony, to w taryfie kilometrowej w przypadku jazdy na dystansie Katowice – Zakopane – Katowice zapłaci 48,10 zł lub 42,55 zł w przypadku Bielska-Białej. Jeśli natomiast zdecydujemy się na skorzystanie z taryfy Silesia Weekend, to z Katowic zapłacimy 41,60 zł a z Bielska-Białej 36,80 zł za możliwość przejazdu pociągiem w obie strony.

4 komentarze

  1. Taki pociąg przydałby się codziennie przez cały sezon turystyczny czyli ferie i wakacje. Przecież turyści nie tylko na weekendy jeżdżą w gry. Może kiedyś jak KŚ będą miały wystarczającą liczbę taboru. Szkoda też, że Przewozy Regionalne nie uruchamiają już pociągu Giewont z Częstochowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *