Mosty już czynne

Od dzisiaj wznowiony został ruch na fragmencie linii kolejowej nr 191 pomiędzy Ustroniem Polaną a Wisłą Głębce. Ciesząc się z faktu że stało się to pięć dni przed planowanym terminem, mamy nadzieję, że w przyszłym roku ten bardzo popularny szlak turystyczny zostanie wykorzystany w pełnym wymiarze, już bez żadnych utrudnień.


Sprawdziliśmy i, co prawda tu i ówdzie, jeszcze krzątają się robotnicy w pobliżu obu wyremontowanych mostów na odcinku między Wisłą Obłaziec a Wisłą Uzdrowisko. Przekonaliśmy się jednak na własnej skórze, że pociąg, a dokładnie EN76-003, który obsługiwał relację nr 94323 z Katowic do Wisły Głębce zameldował się rozkładowo na stacji docelowej, by potem wyjechać jako relacja nr 94384 w kierunku powrotnym. Zarówno jadąc tam i jak z powrotem elf bez utrudnień przejechał po odnowionych obiektach. Podobnie było z innymi zaplanownymi do tej pory na dziś kursami.

Otwarcie szlaku  było planowane na 23 grudnia ale PKP PLK udało się przywrócić ruch kolejowy pięć dni przed terminem.  W ciągu pięciu miesięcy oba mosty nad rzeką Wisła zostały kompletnie rozebrane i stworzone ponownie od podstaw. Prace rozpoczęły się 20 lipca.

Fragment, używając terminologii Kolei Śląskich, linii S6 to bardzo popularny szlak turystyczny. Nie wracając do tego co było, to pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku uda się zrealizować plany uruchomienia weekendowych połączeń pomiędzy Ustroniem a Wisłą Głębce. Samorządy obu miejscowości oraz KŚ bardzo na to liczyły i z tego co wiemy, praktycznie wszystko było już ustalone pomiędzy zainteresowanymi stronami. Trwający niemal pół roku remont, dodatkowo w środku sezonu urlopowego, skutecznie zniweczył jednak te plany. Miejmy nadzieję, że w 2018 roku beskidzki „tramwaj” jak nazwano te wahadłowe połączenia, zadebiutuje w pełnym wymiarze.

3 komentarze

    1. Obecnie trwają prace związane z opracowaniem Studium Wykonalności ( dokumentacji przedprojektowej ) dla projektu pn.: „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce” ( m.in. dla linii nr 190 na odcinku Goleszów – Cieszyn ). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują podpisanie umowy na realizację prac w systemie „projektuj i buduj” na tym projekcie w III kwartale 2018 r. Zakończenie wszystkich robót planujemy w IV kwartale 2020 r.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *