Co jeździ po śląskich torach?

Tytułowe pytanie stawiają sobie pasażerowie Kolei Śląskich oraz wszyscy pasjonujący się tematem kolei, a przede wszystkim taborową odmianą transportu kolejowego w województwie śląskim. Jako, że wykonawca kontraktu na nowe pociągi, PESA Bydgoszcz S.A. ma problemy z terminową realizacją zamówienia, w służbie śląskiego przewoźnika pojawiają się kolejne modele taboru zastępczego.


W całym tym taborowym zamieszeniu, bo tak trzeba nazwać sposób realizacji kontraktu przez bydgoskiego producenta, momentami ciężko się już odnaleźć. Raz przyjeżdża nowiutki i pachnący Elf 2, raz tabor zastępczy i tak w kółko. Wychodząc na przeciw Waszym pytaniom, poprosiliśmy Koleje Śląskie o rzucenie trochę światła dziennego na całą sprawę.

Obecnie z zamówionych pociągów dotarły do nas 3 pojazdy trójczłonowe oraz 1 dwuczłonowy – mówi nam Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Cztery dostarczone pociągi i pięć składów zastępczych – to na dzień dzisiejszy bilans realizacji kontraktu na dostawę nowego taboru przez PESĘ Bydgoszcz S.A. Wiemy już jakie nowe pociągi jeżdżą po śląskich torach. A co z taborem zastępczym?

Dostarczone nam pojazdy zastępcze za trzy pojazdy dwuczłonowe to 2 pojazdy 14WE oraz 2 pojazdy EN81, które są przewidziane w trakcji ukrotnionej. Za 2 pojazdy czteroczłonowe dostarczone zostały 2 pojazdy typu EN71KM – wyjaśnia rzecznik prasowy KŚ.

Jak informowaliśmy ostatniego dnia listopada, PESA Bydgoszcz S.A. spodziewa się w styczniu przyszłego roku otrzymać dopuszczenie do ruchu dla pociągów czteroczłonowych. W międzyczasie czekamy również na dostawę kolejnych pojazdów dwuczłonowych, które znajdują się w różnych, zaawansowanych fazach montażu.

* Fot. Dawid Barcicki

2 komentarze

  1. EN71KM i 14WE jeżdżą, a były w ogóle w ruchu EN81? Mam wrażenie, że to takie trochę kukułcze jajo – niby warunki przetargu zostały spełnione, ale KŚ nie kwapią się z uruchomieniem, choćby ze względu na konieczność łączenia.

  2. A jak wygląda produkcja i dostawa dwuczłonowych „Elfów 2”? Kilka tygodni temu dwa z nich były zaawansowane w 60 i 80%, więc chyba już powinny być gotowe?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *