Co z tramwajowymi przetargami?

Od otwarcia kopert w przetargach na dostawę nowych tramwajów dla spółki Tramwaje Śląskie minęło już ponad dwa miesiące, jednak w dalszym ciągu czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie znajduje się cała procedura.


Przypomnijmy, Tramwaje Śląskie ogłosiły dwa postępowania przetargowe na łącznie 45 nowych tramwajów. Pierwszy przetarg dotyczy dostawy 27 sztuk fabrycznie nowych, przegubowych tramwajów jednokierunkowych, wieloczłonowych, niskopodłogowych mieszczących się w przedziale długości 22-25 metrów oraz 8 sztuk fabrycznie nowych, przegubowych tramwajów jednokierunkowych, wieloczłonowych, niskopodłogowych mieszczących się w przedziale 30-32 metrów. W ramach drugiego zamówienia, TŚ chcą nabyć 10 sztuk fabrycznie nowych tramwajów jednoczłonowych, jedno (8 wagonów) i dwukierunkowych (2 wagony), częściowo niskopodłogowych.

W obu postępowaniach do walki o zamówienie stanęło dwóch wykonawców:

  • PESA Bydgoszcz S.A. i konsorcjum firm Stadler i Solaris Tram walczą o kontrakt na dostawę pojazdów wieloczłonowych,
  • Modertrans Poznań i H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowy walczą o kontrakt na dostawę pojazdów jednoczłonowych.

O szczegółach ofert złożonych w obu przetargach przeczytać można TUTAJ i TUTAJ.

Otwarcie kopert poszczególnych przetargów nastąpiło odpowiednio pod koniec września i na początku października. Choć od tego momentu upłynęło już sporo czasu, to w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się rozstrzygnięcia. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, co stoi na przeszkodzie wyboru najkorzystniejszych ofert w przetargach na nowe tramwaje.

Komisje przetargowe oceniające oferty złożone w przetargach na zakup nowych tramwajów,, ze względu na złożoność i mnogość elementów podlegających ocenie pracowały dość długo, ale praktycznie zakończyły prace i przedstawiły Zarządowi Spółki wyniki. Z przepisów korporacyjnych wynika, iż przy zakupie środków trwałych znacznej wartości konieczna jest stosowna akceptacja Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Wobec tego, po uzyskaniu akceptacji Rady Nadzorczej, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zwołane zostanie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.  – powiedział nam Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Jak powiedział nam przedstawiciel spółki, rozstrzygnięciu przetargu należy się spodziewać w styczniu 2018 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *