Pierwszy Mercedes-Benz Citaro Electric

Światło dziennie ujrzały zdjęcia pierwszego Mercedesa-Benz Citaro Electric. Aktualnie pierwsze elektryczne prototypy przechodzą ostre testy klimatycznie. Nowe pojazdy swoją premierę będą miały podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych w Niemczech w 2018 roku.


Mercedes-Benz Citaro Electric to kolejny, po modelu NGT i Hybrid, autobus z alternatywnym napędem – tym razem całkowicie elektrycznym.

Nasz nowy miejski autobus jest zeroemiesyjny i wyjątkowo cichy. Nasi inżynierowie przeprowadzają obecnie gruntowne testy prototypów w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. Nasza nowa koncepcja techniczna obejmuje m.in. modułowy system zasilania a także zoptymalizowane zarządzanie temperaturą – wyjaśnia Hartmut Schick, szef Daimler Buses.

Citaro Electric będzie napędzane poprzez dwa silniki elektryczne zabudowane w piastach kół, produkowane przez firmę ZF. To rozwiązanie zostało już przetestowane przez Mercedesa w autobusach Citaro G BlueTec Hybrid. Pojazd będzie posiadać także modularną konstrukcję zestawów akumulatorowych, co umożliwi dokładne dostosowanie zakresu do wymagań klienta. Zastosowane akumulatory to baterie litowo-jonowe.

Kolejną istotną cechą nowego elektryka, jest zarządzanie termiczne. Zdaniem Daimler Buses, odpowiednie zarządzanie temperaturą baterii znacznie zmniejsza zużycie energii i jest równoznaczne z rozszerzeniem zasięgu pojazdu i to bez zmiany wielkości baterii.

Czy doczekamy się elektrycznych Mercedesów w naszym regionie? Jest to możliwe, ponieważ kilka miast szykuje się do kolejnych elektrycznych zakupów.

* Fot. Mercedes Benz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *