Czas na remont w Sosnowcu

Jak informują Tramwaje Śląskie, po zakończeniu prac w Rudzie Śląskiej przyszła pora na rozpoczęcie robót w Sosnowcu, gdzie modernizowany będzie odcinek wzdłuż ul. Piłsudskiego. W najbliższy weekend (4-5.11.2017 r.) zabudowane zostaną rozjazdy technologiczne i rozpoczną się prace.


We wtorek 17.10.2017 r. przekazany został wykonawcy plac budowy w ramach zadania pn. „Budowa i modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. Piłsudskiego w Sosnowcu od ul. Sobieskiego do drogi ekspresowej S86”. W drodze postępowania przetargowego głównym wykonawcą robót wybrane zostało konsorcjum firm NDI i Balzola, które złożyło najkorzystniejszą ofertę.

W piątek 29.09.2017 r. w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie S.A. w Chorzowie podpisana została umowa, zgodnie z którą wykonawca ma 15 miesięcy na realizację prac. Roboty rozpoczną się od zabudowy rozjazdów technologicznych.

Rozjazdy pozwolą nam na utrzymanie ruchu tramwajowego przez Stary Sosnowiec przez cały okres modernizacji torowiska z krótkimi przerwami na ich montaż i demontaż. Tramwaje będą kursować po jednym torze, podczas gdy prace realizowane będą na torze drugim – wyjaśnia rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada.

W związku z powyższym, od godz. 6:00 w sobotę 4 listopada do godz. 4:00 w poniedziałek 6 listopada zmieni się czasowo organizacja ruchu tramwajowego:

  • tramwaje linii nr 21 w kursach do Milowic po przyjeździe do przystanku Sosnowiec Dworzec PKP skierują się do Ostrogórskiej, gdzie zawrócą i włączą się w planowe kursy w kier. powrotnym (wg specjalnego rozkładu jazdy),
  • tramwaje linii nr 26 w kursach do Milowic po przyjeździe do przystanku Sosnowiec Aleja Zwycięstwa skierują się do Pętli Będzińskiej, skąd włączą się w planowe kursy w kierunku powrotnym (wg specjalnego rozkładu jazdy),
  • uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa kursująca z częstotliwością co 10 lub 15 minut (w godzinach od 22:30 do 4:00 zgodnie z tramwajowymi rozkładami jazdy).

Przystanki autobusowej komunikacji zastępczej:

  • kierunek Milowice: Sosnowiec Dworzec PKP (autobusowy) – al. Mireckiego (tymczasowy przed skrzyżowaniem z al. Mireckiego) – Osiedle Piastów (autobusowy) – Wysoka (tymczasowy na wysokości tramwajowego) – Egzotarium (autobusowy) – Centrum Handlowe (autobusowy) – Podjazdowa (autobusowy) – Zakłady Mięsne (autobusowy) – Milowice Hala Sportowa (autobusowy),
  • kierunek Centrum: Milowice Hala Sportowa (autobusowy) – Zakłady Mięsne (autobusowy) – Podjazdowa (autobusowy) – Centrum Handlowe (autobusowy) – Egzotarium (autobusowy) – Wysoka (tymczasowy na wysokości tramwajowego) – Osiedle Piastów (autobusowy/tramwajowy) – al. Mireckiego (tymczasowy na wysokości tramwajowego) – Sosnowiec Dworzec PKP (autobusowy) – Sosnowiec al. Zwycięstwa (autobusowy).

Rozjazdy technologiczne zabudowane zostaną: za skrzyżowaniem ul. Piłsudskiego z ul. Sobieskiego i przed przystankiem Sosnowiec Os. Piastów oraz przed przystankiem Sosnowiec Wysoka i przed wjazdem na wiadukt nad DK 86. Od poniedziałku 6.11.2017 r. ruch tramwajowy na odcinkach jednotorowych będzie odbywał się torem w kierunku Milowic, a dla linii nr 26 i 27 zmieniony zostanie rozkład jazdy.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż w ciągu ul. Piłsudskiego w Sosnowcu to drugie zadanie w ramach „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” przewidzianego do współfinansowania przez Unię Europejską. Wartość tego zadania to niespełna 16,78 mln zł netto.

* Fot. Tramwaje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *