Kolejne pieniądze UE dla MZK Oświęcim

W ciągu dwóch najbliższych lat na ulicach Oświęcimia pojawi się 20 nowych autobusów. Tamtejsze MZK pozyskało środki na zakup nowych pojazdów. Oprócz inwestycji w tabor w najbliższych latach w rejonie dworca kolejowego powstanie również wielopoziomowy parking.


Miejski Zakład Komunikacji pozyskał blisko 18 mln zł na zakup nowoczesnego taboru. – To kolejna dobra informacja dla naszego miasta. Zarząd Województwa Małopolskiego po przyznaniu nam niedawno ponad 14 mln na budowę w rejonie dworca PKP nowoczesnego, wielopoziomowego parkingu, tym razem kwotą około 18 mln zł wsparł projekt zakupu nowoczesnych autobusów. Są to ogromne pieniądze, które przyśpieszają rozwój naszego miasta – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Cieszę się, że jesteśmy skuteczni w pozyskiwaniu pieniędzy zewnętrznych, bez których trudno byłoby przeprowadzić wiele inwestycji. Mam nadzieję, że ta dobra passa dla naszego miasta dalej się utrzyma – mówi. Całość projektu zamknie się kwotą ponad 21 mln zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów.

Przetarg na zakup autobusów został już rozstrzygnięty. Pierwszych pięć pojazdów wyjedzie na trasę w kwietniu przyszłego roku. Kompletowanie nowego taboru zakończy się wiosną 2019 roku. Autobusy, które pojawią się na ulicach miasta będą się zdecydowanie różnic od tych, które już jeżdżą w żółtych barwach. Nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wyposażeniemZakupimy 20 autobusów firmy Solaris, niskopodłogowych, dobrze wyposażonych, ekologicznych, napędzanych silnikiem spalinowym (o zapłonie samoczynnym) spełniającym normy czystości spalin EURO 6 i z napędem hybrydowym. 

Będzie w nich monitoring, kamery będą rozmieszczone nie tylko wewnątrz autobusów, ale również i na zewnątrz. Przedział pasażerski będzie klimatyzowany. Wyposażenie obejmie też Wi-Fi, porty USB, ładowarki do urządzeń mobilnych, tablice podświetlane, informacje głosowe wewnątrz i zewnątrz, systemy zliczania pasażerów, oznakowanie dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi oraz starszych osób. Autobusy będą miały biletomaty oraz wysuwaną platformę na wózki inwalidzkie – mówi Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. 


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *