Utrudnienia po wichurze (podsumowanie)

Wskutek silnego wiatru nastąpiły liczne zerwania sieci trakcyjnej na sieci kolejowej w naszym województwie. Sytuacja jest na tyle poważna, że Koleje Śląskie zostały zmuszone do wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej na pięciu odcinkach. Postaramy się przekazać Wam jak najwięcej informacji o tym, jak będzie wyglądał powrót do normalności na naszych torach. 


Zaczynamy od komunikatu w którym KŚ proszą pasażerów, by na stronie przewoźnika sprawdzali komunikaty dotyczące utrudnień w ruchu pociągów. Dotyczy to w szczególności tych, którzy chcą skorzystać z kolei na odcinkach Węgierska Górka – Żywiec, Wisła – Skoczów, Tychy – Pszczyna, Rybnik – Leszczyny, Kalety – Koszęcin oraz Cieszyn – Marklowice. Wszędzie tam w godzinach porannych wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Z kolei PKP PLK S.A. jako priorytet w usuwaniu uszkodzeń sieci nadała odcinkowi Tychy – Pszczyna, który powinien być przejezdny od ok. godz. 6:00.

AKTUALIZACJA 06:30

Jak udało się nam dowiedzieć, zastępcza komunikacja autobusowa obowiązuje jeszcze na następujących odcinkach: Wisła – Goleszów, Cieszyn – Kaczyce, Lubliniec – Koszęcin i Suszec – Rybnik. Reszta szlaków jest już przejezdna. Także cała linia S5, łącznie z newralgicznym odcinkiem Tychy – Pszczyna.

AKTUALIZACJA 07:00

Z powodu przerwy w ruchu pociągów spowodowanej powalonymi drzewami na sieć trakcyjną na szlaku Kalety – Koszęcin, pociągi są kierowane drogą okrężną przez stację Herby Nowe z pominięciem stacji: Koszęcin, Rusinowice. Na odcinku Lubliniec – Kalety – Lubliniec wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi:

  • KŚ 44601 relacji Tarnowskie Góry 06:02 – Lubliniec 06:36,
  • KŚ 44603 relacji Katowice 05:46 – Lubliniec 07:26,
  • KŚ 44626 relacji Lubliniec 04:56 – Oświęcim 07:26 opóźniony około 40-minut,
  • KŚ 44628 relacji Lubliniec 05:52 – Katowice 07:15,
  • KŚ 44632 relacji Lubliniec 06:58 – Oświęcim 09:21.

AKTUALIZACJA 07:15

Ruch kolejowy na odcinku Lubliniec – Kalety został wznowiony.

AKTUALIZACJA 8:00

Powoli przywracany zostaje ruch pociągów na zablokowanych odcinkach, jednak utrudnienia występują i będą jeszcze występować przez jakiś czas. Wszystko za sprawą jednostek, które z powodu awaryjnych zamknięć utknęły na szlakach.

Pociąg 44022 relacji Tychy Lodowisko 8:16 – Katowice 8:45 z przyczyn technicznych został odwołany.

AKTUALIZACJA 9:40

Średnie aktualne opóźnienie pociągów na odcinku Katowice – Bielsko-Biała i Katowice – Racibórz/Chałupki wynosi 40 minut.

AKTUALIZACJA 12:15

Na S6, w dalszym ciągu na odcinku Ustroń – Wisła Obłaziec kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Natomiast udało się już przywrócić ruch na linii S58 na odcinku Cieszyn – Cieszyn Marklowice.

PODSUMOWANIE

Jeszcze do godzin wieczornych mogą zdarzać się opóźnienia wtórne, związane z nocnymi silnymi wiatrami, niemniej sytuacja coraz bardziej się stabilizuje. Pociągi jeżdżą jeszcze po czasie, ale teraz jest to w przedziale 10 – 15 minut później niż jest to założone w rozkładzie. Prawdopodobnie i te opóźnienia będą z czasem zanikać.

Koleje Śląskie stanęły dzisiaj przed trudnym zadaniem logistycznym pozbierania tego, co zostało zatrzymane bądź uszkodzone i odcięte od „świata”. Należy pamiętać jeszcze o konieczności zapewnienia bieżącej komunikacji. Jak się dowiedzieliśmy, wskutek wichury trwałemu uszkodzeniu uległy trzy jednostki przewoźnika. Innych pięć nie dotarło do wieczorem do miejsc docelowych i zostało odciętych od głównych linii kolejowych. Te na szczęście, nie poniosły żadnych usterek i w miarę przywracania dostępności szlaków przez zarządcę, otwierała się również możliwość dotarcia do tych pociągów.

Byliśmy dzisiaj w kilku miejscach i jutro streścimy Wam pokrótce jak piątkowy poranek wyglądał naszymi pasażerskimi oczami.

2 komentarze

  1. Skoro odcinek przez Cieszynem był nieprzejezdny i wczoraj wieczorem i dziś rano, to oznacza, że PLK „olały” temat, czy pojawiły się tam nowe przeszkody?

  2. gwoli ścisłości: odwołany został również w dniu dzisiejszym (06.10.2017r.) pociąg Kolei Śląskich nr 49718 Zwadroń- Katowice (linia S5)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *