Czechowice-Dziedzice z umową na hybrydy

Trzy nowoczesne, hybrydowe autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid, zasilą tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. Umowa o zakupie trzech hybryd dla PKM podpisana została w piątek 22 września. Autobusy trafią do Czechowic-Dziedzic na przełomie lutego i marca przyszłego roku.


Umowę o dostarczeniu do Czechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów – pierwszych hybryd dla czechowickiego przewoźnika, w obecności Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Zastępcy Burmistrza Macieja Kołoczka podpisali: Andrzej Sienkiewicz – Dyrektor Sprzedaży Działu Krajowego oraz Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA Rafał Zajas, Prezes PKM Sp. z o.o. Jan Matl i jego zastępca Rafał Kupczak.

Zakup trzech hybrydowych autobusów marki Solaris to część projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W ramach tego samego projektu flota czechowickiego przewoźnika wzbogaciła się właśnie o cztery nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12, którymi PKM wozi pasażerów od połowy września.

Podczas uroczystości podpisania umowy na dostarczenie autobusów hybrydowych dla czechowickiego PKM podkreślano, że dzięki realizacji projektu, liczący obecnie 18 autobusów tabor czechowickiego przewoźnika wzbogaci się w krótkim czasie w sumie o siedem nowych, bardzo nowoczesnych pojazdów. Nowe autobusy zastąpią starsze, wycofywane z eksploatacji. Jak zauważył Burmistrz Marian Błachut. Solaris to marka, która w Czechowicach-Dziedzicach już się sprawdziła w ciągu wielu lat eksploatacji. Dyrektor Andrzej Sienkiewicz dodał, że 18-letni dzisiaj – najstarszy czechowicki Solaris – był pierwszym autobusem marki Solaris, który sprzedał.

Autobusy hybrydowe Solaris Urbino 12 Hybrid, które kupi Gmina Czechowice-Dziedzice, wyposażone będą w szeregowy system hybrydowy HybriDrive amerykańskiego producenta BAE Systems. W rozwiązaniu tym silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM) i tym samym niskim zużyciu oleju napędowego. Ekologiczny, w części elektryczny napęd pozwala na znaczące obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Autobusy hybrydowe wyposażone będą w system Stop-and-Go, który wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia odjechanie z przystanku w trybie bezemisyjnym, a także system Arrive-and-Go, który dodatkowo wyłącza pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku. Dzięki tym rozwiązaniom autobus według przeprowadzonych testów jest w stanie zaoszczędzić do 20 proc. paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem.

Nowe pojazdy będą dostarczone do Czechowic-Dziedzic na przełomie lutego i marca 2018 roku.

* Fot. UM Czechowice-Dziedzice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *