Kolejowe święto w Bohuminie

Czeski Bohumin szykuje się na największe tegoroczne wydarzenie. W sobotę, 23 września, odbędzie się tam Den železnice (Dzień kolei) 2017. To cykl imprez propagujących transport żelazny organizowanych w całych Czechach, jednak tegoroczna edycja ma dla Bohumina specjalny wydźwięk. Program imprezy, przewidujący… 20 godzin zabawy jest bardzo obszerny. Organizatorzy spodziewają się nawet kilkunastu tysięcy gości. 


W sobotę stacja kolejowa Bohumin i plac TG Masaryka stanie się jednym wielkim centrum rozrywki. Zabawa zaczyna się o dziesiątej rano. Zainteresowani będą mogli pojeździć pociągami ciągniętymi przez lokomotywy parowe, będą specjalne kursy po bocznicach i po samej bazie. Nadarzy się również możliwość zwiedzenia miejsc, do których normalnie człowiek z zewnątrz nie ma dostępu. Miasto w przeszłości gościło już imprezę, jednak tak olbrzymi jej rozmiar będzie miał tu miejsce po raz pierwszy.

– Przygotowania do tego wielkiego święta trwały przez cały rok. Dla nas, ta edycja jest wyjątkowa, ponieważ w tym roku przypada 170. rocznica przybycia pierwszego pociągu parowego do Bohumina. To właśnie kolej dała początek nowej części miasta, która dzisiaj stanowi centrum – wyjaśnia Petr Vícha, burmistrz Bohumína.

Wstęp na Dzień Railroad 2017 jest bezpłatny, na wydatki muszą się przygotować jedynie ci, którzy będą chcieli skorzystać z przejażdżek, czy niektórych atrakcji specjalnych. Cały program imprezy jest przygotowany… na 20 godzin, a na wieczór przygotowane jest specjalne widowisko świetlne.

Organizatorzy spodziewają się przybycia tysięcy gości. Policjanci proszą kierowców prywatnych samochodów o omijanie ulic w centrum miasta, zwłaszcza w pobliżu dworca kolejowego i placu.

– To chyba najtrudniejszy dzień w straży miejskiej w tym roku. Już dwa dni przed rozpoczęciem imprezy, będziemy zamykać niektóre parkingi w pobliżu dworca kolejowego – powiedział Karel Vach, szef Komendy Miejskiej Policji.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej Railroad Day 2017 Bohumíně można znaleźć na stronie internetowej  www.denzeleznice.cz . Udało się nam znaleźć także typy lokomotyw, które w sobotę będzie można obejrzeć w akcji. Na liście znajdują się m.in.: 314.303, 423.009, 464.008, 310.23, 464.202, 475.179, 556.0506, Pt45-67.

ZDJĘCIA: www.mesto-bohumin.cz

 

2 komentarze

  1. Zamiast Pt47-65 była Ol49-59 i szanowny P. Redaktorze nie ma parowozu Pt45-67 tylko Pt47-65 Jak już przepisujcie za pomocą kopiuj-wklej z czeskiej strony to ze zrozumieniem i nie powielaniem błędów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *