3 miliony kilometrów elektrycznych Solarisów

Od momentu dostarczenia do klienta pierwszego bateryjnego pojazdu, autobusy elektryczne wyprodukowane przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A., pokonały łącznie już ponad 3 miliony kilometrów.


Pierwsze kroki w kierunku elektromobilności Solaris postawił już w 2001 roku, prezentując trolejbus – Solaris Trolino. Z kolei w 2006 roku został zaprezentowany pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym – był to Solaris Urbino hybrid. Pierwszy w pełni elektryczny pojazd wyprodukowany w zlokalizowanej pod Poznaniem fabryce ujrzał światło dzienne w 2011 roku. Premierowy wówczas model Urbino 8,9 LE electric znalazł stałe miejsce w sprzedażowej ofercie producenta. Dwa lata po jego premierze, w 2013 roku, ruszyła seryjna sprzedaż elektrycznych Solarisów. Pierwszy z nich został sprzedany do Klagenfurtu w Austrii.

Fot. Solaris Bus & Coach

Dzisiaj po europejskich drogach porusza się już blisko 80 elektrobusów z charakterystycznym logo zielonego jamnika, a liczba ta bardzo dynamicznie rośnie. Oprócz wspomnianej Austrii, można je spotkać w Szwecji, Finlandii, Niemczech, Hiszpanii oraz oczywiście w Polsce. Od 2013 roku pojazdy te pokonały łącznie 3 miliony kilometrów, obsługując trasy zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu, obłożenia pasażerskiego oraz w diametralnie różnych warunkach klimatycznych – od skrajnie mroźnej Skandynawii po upalną Katalonię. Przez ten czas, autobusy bateryjne Solarisa wykazały się przede wszystkim wysoką jakością i równie wysokim stopniem sprawności technicznej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *