EN81 w trasie a Elf 2 dostał zielone światło

Dzisiaj o godzinie 14.35 dwie jednostki EN81 (005 – 007) zadebiutowały jako pociągi obsługujące połączenia Kolei Śląskich, Przypomnijmy, że sprowadzone zostały one do Katowic by zastąpić nowe pociągi Elf 2, które nadal nie dotarły z bydgoskiej Pesy, choć pierwsze sztuki otrzymały właśnie niezbędne certyfikaty i dopuszczenia. 


Podwójne EN81 zadebiutowały na linii S8, jako kurs nr 44615 z Katowic do Lublińca. Podobnie jak kilka miesięcy temu, w przypadku debiutu jednostek 14 WE, nota bene na tym samym kursie, podróżni z pewną dozą niepewności potraktowali nową jednostkę.

Gdy pierwsze lody zostaną przełamane, wówczas trzeba przyznać, że podróż jest przyjemna. Oczywiście, nie jest to to, co mają zaoferować nowe elfy, ale biorąc pod uwagę, że można było jechać starym EN57, no to znaleźliśmy się w dużo lepszym świecie. Jutro dokonamy szerszego porównania dzisiejszego objazdu S8, bo z Bytomia wracaliśmy Elfem 2… wróć, 14WE-02 należącym do Industrial Division. Przedstawimy nasze spostrzeżenia. 

Swoją drogą ciekawe jest to, że każdy nowy bądź zmodernizowany tabor który trafi do KŚ,  na swoje dziewicze kursy kierowany jest na linię S8 Katowice –  Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec. Czyżby to poligon doświadczalny? Jak przeżyjesz tam, to dasz sobie radę wszędzie…

Tymczasem, gdy rozbijaliśmy się po S8 dotarła do nas kolejna ciekawa informacja. Jak poinformowały nas Koleje Śląskie około południa otrzymali oni informację od producenta o uzyskaniu dopuszczenia do ruchu dla pojazdu 21WEa, czyli trójczłonowego Elfa 2, który pod koniec lipca 2017 roku, powinien był trafić na śląskie tory.

Według PESY, ich dostawa rozpocznie się za kilka dni. Następny w kolejności dwuczłonowy Elf 2 jest w końcowej fazie badań homologacyjnych. Po tym jak trójczłonowy Elf 2 001 i 002 pojawią się na Śląsku, 14WE zostaną oddelegowane.

Certyfikatem o dopuszczeniu 21WEa pochwalił się Michał Grześkowiak z PESY Bydgoszcz S.A. na Twitterze.

9 komentarzy

  1. A gdybym się chciał w poniedziałek takim EN81 przejechać to o których godzinach on „startuje” z Katowic ?

  2. Jedzie to jutro może na S8? Bo dzisiaj go fotografowałem w Katowicach, ale się nie załapałem na przejazd… Chętnie bym go przetestował 🙂

  3. Przestańcie pisać bzdury. Nikt w KŚ nie ma autoryzacji na EN81. Jeżeli pojechał to sprawa do UTK.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *