Kolej na książkę w Rudzie Śląskiej

Dworzec kolejowy Ruda Śląska Chebzie już w przyszłym roku nie tylko będzie przyjmować pasażerów, ale również czytelników. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg kompleksową rewitalizację zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej, na którą miasto przeznaczy blisko 8 mln zł


Jesienią przyszłego roku zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu zmieni się nie do poznania. W budynku nowe lokum znajdzie główna siedziba miejskiej biblioteki wraz z wypożyczalnią i czytelnią. Powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Dla pasażera najważniejsze jest to, że zachowana zostanie też główna funkcja dworca. Władze Rudy Śląskiej część z kwoty prawie 8 mln chcą „odzyskać” starając się o dofinansowanie unijne, które może wynieść ponad 6 mln zł. Miasto złożyło dwa wnioski w tej sprawie.

Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i, o czym jestem przekonana, wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegać będzie przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali budynku dworca powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia.

Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnie, tam też będzie się znajdowało wejście na antresolę. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”. – To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. Ponadto w ramach inwestycji w budynku dworca powstanie także zaplecze administracyjno – biurowe biblioteki. Natomiast z tyłu dworca utworzony zostanie parking na 58 samochodów.

Jak zapowiadają rudzcy samorządowcy utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie spowoduje utraty dotychczasowych funkcji tego miejsca. – Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. Dlatego też w budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Dodatkowo część holu głównego zaadaptowana zostanie pod kawiarnię.

Inwestycję realizować będzie wyłonione w rozstrzygniętym właśnie przetargu Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD S.A. Wykonawca na realizację inwestycji będzie miał 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Firma jednak zadeklarowała skrócenie tego terminu o 3 miesiące. Koszt wszystkich prac wyniesie blisko 8 mln zł.

Rewitalizacja dworca w Chebziu możliwa będzie dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Przypomnijmy, że część przestrzeni przed dworcem wykorzystana zostanie także pod budowę centrum przesiadkowego w Chebziu. Miasto w tym miesiącu ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji tej inwestycji.

Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 -1902, a następnie 1902-1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *