Nowe bilety w ZKM Zawiercie

Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu informuje, iż od 1 września 2017 roku zmienią się bilety w komunikacji. Zmiany mają na celu uproszczenie systemu biletów jednorazowych, dostosowanie ich do zmian w zakresie ulg przejazdowych i nowego rozkładu jazdy. Zmiany dotyczyć też będą biletów okresowych.


Najważniejszą zmianą jest to, że każdy bilet jednorazowy będzie biletem czasowym. Bilet na jedną gminę w cenie 3 złotych (1,5 zł bilet ulgowy) będzie umożliwiał podróż trwającą nie dłużej niż 60 minut nawet kilkoma autobusami, zatem będziemy mogli się przesiąść bez konieczności zakupienia drugiego biletu.

Podobnie będzie z dotychczasowym biletem obowiązującym na dwie gminy. Jego cena pozostaje bez zmian – 3,60 zł (ulgowy 1,8 zł) ale będzie ważny dłużej, bo 120 minut. Co więcej będzie on ważny już na całej sieci.

Wprowadzamy nowy bilet, całodniowy, ważny od chwili skasowania do godziny 24 tego samego dnia. Bilet zastąpi dotychczasowy bilet 3 godzinny – czytamy w oświadczeniu.

System biletowy ulegnie uproszczeniu. Decyzją Rady Miejskiej zrównana została wysokość tzw. ulgi gminnej i ustawowej i w obu przypadkach wynosić ona będzie 50%. Kolejną zmianą jest likwidacja biletów ważnych na terenie trzech gmin. W cenie 3,6 (ulgowy 1,8 zł) można będzie podróżować wszystkimi liniami.

Istotną zmianą w kontekście biletów okresowych, jest odejście od sztywnego przywiązania ich do konkretnego miesiąca kalendarzowego. Wprowadzone zostaną bilety 30-dniowe, 90-dniowe, 14-dniowe i 7-dniowe. Będą one ważne od konkretnego dnia a nie tak jak dotychczas od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego. Kupując bilet okresowy, nabywamy prawo do przejazdów znacznie tańszych niż korzystając z biletów jednorazowych, a osoby mające uprawnienia do ulg mogą nabywać bilety okresowe także ze zniżką.

Ponieważ istotnych zmian jest dość dużo zdecydowaliśmy się także na zmianę grafiki biletów. Mamy nadzieję, że nowe wzory spotkają się z Państwa zadowoleniem – czytamy w informacji przygotowanej przez Urząd Miasta w Zawierciu.

Bilety będą lepiej zabezpieczone, bowiem będą posiadać obok dotychczas stosowanych zabezpieczeń także hologram.

* Fot. UM Zawiercie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *