ZKA na węższym torze

Trwa naprawianie torowiska po ubiegłotygodniowym wykolejeniu się pociągu kolejki wąskotorowej w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych robi wszystko,  by już w najbliższy weekend kolejka przejechała całą trasę z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.


Całe zamieszanie powstało wskutek wykolejenie kolejki w ubiegły wtorek. Wiadomo, że uszkodzeniu uległa jedna z szyn torowiska pomiędzy Tarnowskimi Górami a Miasteczkiem Śląskim. Przyczyną zdarzenia było uszkodzenie jednej z szyn.

Miłośnicy i członkowie stowarzyszenia, jak było to możliwe najszybciej, zabrali się za zlikwidowanie szkody, by pociągi wyjechały na pełny szlak. Jednak w miniony weekend, jak wszyscy wiemy,  najlepszych warunków ku temu nie było.

Długo walczyliśmy z silnymi opadami deszczu i staraliśmy się zrobić jak najwięcej by naprawić jak największą część powstałych uszkodzeń. Ostatecznie skończyło się na tym, że na odcinku Bytom – Tarnowskie Góry pojechaliśmy po torach, natomiast w przypadku dystansu z Tarnowskich Gór do Miasteczka Śląskiego stanęliśmy przed koniecznością wynajęcia zastępczej komunikacji autobusowej  – mówi Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Pojęcie Zastępczej Komunikacji Autobusowej w przypadku kolejki wąskotorowej to zupełnie inne zagadnienie niż w przypadku „zwykłej” kolei. Tutaj jest to zwykła usługa komercyjna, czyli wynajęcie autobusu jest liczone według zwykłych komercyjnych stawek. Nie ma układu typu Koleje Śląskie – PKP PLK, gdzie jest możliwość rozliczenia poniesionych kosztów, gdy wynajęcie autobusu jest konieczne np. w przypadku prac torowych. Tutaj obowiązuje zasada kontrahent – klient, co w przypadku takich stowarzyszeń jak SGKW oznacza spory uszczerbek w budżecie.

Stąd wielkie starania członków SGKW i naszych sympatyków, by już w najbliższy weekend ZKA nie była potrzebna. Mamy nadzieję, ze wszystko się uda i pojedziemy już na całej trasie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego – podkreśla prezes Czarnecki.

Zdjęcie: SGKW

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *