Rekord frekwencji na kolei

Urząd Transportu Kolejowego podał dane dotyczące liczby pasażerów, którzy skorzystali z kolei w pierwszym półroczu bieżącego roku. Liczba ta przekroczyła 150 mln. To najwyższy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich 10 lat. W każdym z miesięcy 2017 r. (z wyjątkiem lutego) liczba pasażerów przekroczyła 25 mln. Rok wcześniej statystycznie pociągami podróżowało 24,4 mln pasażerów miesięcznie.


UTK podaje, że przez pierwsze sześć miesięcy 2017 roku z usług kolei skorzystało 153,32 mln pasażerów. Ostatni raz zbliżony wynik udało się osiągnąć w pierwszym półroczu 2008 roku, w którym to przewieziono ponad 145 mln pasażerów.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że utrzymuje się pozytywny trend z poprzedniego roku. Pasażerowie wracają na kolej co może cieszyć. Powodem do radości mogą być też poprawiające się wyniki przewozów towarowych – podkreśla Ignacy Góra, Prezes UTK.

Dane z pierwszego półrocza tego roku w porównaniu z danymi z roku poprzedniego wskazują wzrost liczby pasażerów o 5,1%, a pracy przewozowej o 9,1 %. Większość przewoźników odnotowała przyrost liczby pasażerów: Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, a Przewozy Regionalne o 4%. Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ponad 50%.

W czerwcu 2017 r. liczba pasażerów i praca przewozowa były wyższe odpowiednio o 5,6% i 12,1% niż w czerwcu 2016. Na wynik wpływ miało duże zainteresowanie podróżami dalekobieżnymi, co przełożyło się również na wzrost średniej odległości przejazdu pasażera o 4 km do 70 km.

4 komentarze

  1. Odnotowane przyrosty liczby pasażerów:
    Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, Przewozy Regionalne o 4%.
    A jaki przyrost odnotowano w Kolejach Śląskich ?

    1. No właśnie. Co z Kolejami Śląskimi? Czy przewożą więcej pasażerów, tyle samo, czy mniej? Redakcji – zainteresujcie się tematem interesującym czytelników-podatników którzy utrzymują przewozy kolejowe w województwie i chcą wiedzieć jak to z tym jest u nas.

    1. No właśnie nie jest wyraźnie napisane, że pociągów przybyło o 9,1 procent w sensie, że przyjechały o 9,1 procent więcej km niż rok temu czyli potwierdza się złota zasada więcej jeżdżenia to więcej podróżnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *