Mniej kradzieży infrastruktury

Jak poinformowała Straż Ochrony Kolei, w ubiegłym roku odnotowano blisko 50% mniej kradzieży niż w 2015 roku. Natomiast w pierwszych miesiącach obecnie trwającego roku, funkcjonariusze skontrolowali już 9000 punktów skupu złomu, ujęli 60 sprawców kradzieży elementów kolejowych i odzyskali mienie o wartości około 40 000 zł.


Dzięki takim działaniom, jak ogólnopolska akcja o kryptonimie „infrastruktura”, spada liczba zdarzeń związanych z kradzieżą elementów i urządzeń ważnych dla bezpieczeństwa ruchu pociągów. Komendy Regionalne SOK na bieżąco współpracują z Komendami Wojewódzkimi Policji na terenie całego kraju. Dzięki łączeniu sił, częstym patrolom szlaków i kontrolom punktów skupu złomu, funkcjonariusze SOK są skuteczniejsi w ściganiu przestępstw i wykroczeń związanych z kradzieżą infrastruktury kolejowej.

Duże znaczenie dla zmniejszenia liczby kradzieży ma wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Teren kolejowy jest nieustannie patrolowany przez mobilne centra monitoringu – samochody służbowe wyposażone w kamery termowizyjne oraz noktowizyjne. Wiele zdarzeń wykrywamy przy użyciu fotopułapek. Do ujęcia sprawców kradzieży coraz częściej przyczyniają się też podróżni, którzy dzwonią pod numer alarmowy SOK informując o podejrzanych zachowaniach osób postronnych – mówi Paweł Boczek, zastępca Komendanta Głównego SOK.

W bieżącym roku, tylko dzięki częstym kontrolom w punktach skupu złomu funkcjonariusze SOK odzyskali mienie kolejowe o łącznej wartości ponad 10 000 zł. Złodzieje infrastruktury kolejowej muszą się liczyć z tym, że za zakłócanie pracy urządzeń oraz kradzież elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów grozi odpowiedzialność karna, która w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W taki sposób będą traktowani zatrzymani już sprawcy.

2 komentarze

  1. Czytam jak Trybunę Ludu w latach 80 same pochwały. A może jest mniej kradzieży bo już nie ma co ukraść. Przykład: odcinek Goleszów Cieszyn w latach 2015/16 kradzież sieci trakcyjnej nawet w centrach miejscowości. 2017 rok SUKCES SOK – NIE MA KRADZIEŻY na tym odcinku. Sukces jest jednocześnie porażką SOK a więc nie trąbcie o sukcesie BO NIE MA JUŻ PRAWIE CO UKRAŚĆ.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *