14WE tam gdzie… 14WE

Pociąg zastępczy 14WE firmy Industrial Division od wczoraj jest już w bazie Kolei Śląskich w Katowicach przy ulicy Raciborskiej. Jednostka, która pojawiła się za niedostarczony przez bydgoską Pesę w założonym terminie pociąg serii Elf 2, najprawdopodobniej jutro zadebiutuje w ruchu liniowym.


Dzisiaj załatwiana jest biurowa część tej „operacji”, pomiędzy Industrial Division, Pesą Bydgoszcz a Kolejami Śląskimi. Jej sprawne przeprowadzenie ma umożliwić jednostce 14WE – 02 jak najszybszy wyjazd na tory. Najprawdopodobniej stanie się to jutro, bo ludzie z KŚ muszą jeszcze wprowadzić oznaczenia np. do Systemu Informacji Pasażerskiej i przeprowadzić rozeznanie, czy podstawiony pociąg spełnia oczekiwane przez przewoźnika normy i jest należycie wyposażony.

Jeśli nic się nie zmieni, to pociąg zostanie skierowany, tam gdzie model 14WE jest doskonale znany pasażerom. Czyli na linie S8 i S31, gdzie od kilku miesięcy podróżnych wożą niemalże bliźniacze jednostki 14WE, o numerach taborowych 01 i 03, należące do KŚ. Jednostki będące od kilku miesięcy w gestii ID i pożyczone bydgoskiej Pesie, to niemal takie same pociągi jak „nasze”. A pojawiły się tu z racji opóźnienia w realizacji przez bydgoskiego producenta punktu umowy z KŚ i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, wskazującej na termin dostarczenia, pierwszego nowego pojazdu serii Elf 2, których to śląski przewoźnik zamówił łącznie 19 sztuk. Dzisiaj miał być dostarczony pierwszy z nich.

Nasz przewoźnik jednak skutecznie zabezpieczył się na ewentualność nie wykonania jakiegokolwiek Elfa 2 w terminie i w umowie zastrzegł sobie konieczność dostarczenia przez producenta składu zastępczego w takiej sytuacji. Ponieważ taka konieczność właśnie nastąpiła, przez co Pesa zmuszona była poszukać pomocy u ID, który ma na stanie pojazdy, które Koleje Śląskie był w stanie zaakceptować jako substytuty powstających ciągle Elfów 2. Wygląda na to, że 14WE – 02 będzie jeździł u nas dotąd, aż nasz przewoźnik odbierze skończonego i prawnie dopuszczonego do ruchu Elfa 2. Trudno dzisiaj prorokować, kiedy to nastąpi.

Jutro planujemy przejechać się tym pociągiem, by przedstawić Wam różnice między 14WE po remoncie na rzecz ID a 14WE na rzecz KŚ.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *