Elektryczne Solarisy już w Jaworznie

Do Jaworzna dotarły już trzy pierwsze nowoczesne autobusy elektryczne, które zostały zakupione przez tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W sumie, w ramach dwóch, rozstrzygniętych w ubiegłym roku przetargach, przewoźnik wzbogaci swój park taborowy o 22 nowe autobusy, które wyprodukuje Solaris Bus & Coach.


W ramach pierwszego z rozstrzygniętych w ubiegłym roku przetargów, PKM Jaworzno otrzyma dziewięć Nowych Urbino 18, trzy Nowe Urbino 12 oraz cztery Urbino 8,9LE. Pojazdy będą wyposażone w napęd oraz baterie, które umożliwią pokonanie na jednym ładowaniu jak największego dystansu. Natomiast w ramach drugiego przetargu, do Jaworzna trafi sześć Nowych Urbino 12 electric z pakietami szybkowymiennych baterii.

Z satysfakcją informujemy, że do naszej siedziby dostarczone zostały już pierwsze 3 z 22 zakontraktowanych nowych autobusów elektrycznych – czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez przewoźnika.

Dwunastometrowe Solarisy to pojazdy w pełni niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone m. in. w klimatyzację, gniazda do ładowania urządzeń mobilnych, darmowy internet oraz wszystkie znane już z autobusów PKM Jaworzno systemy informacji pasażerskiej i sprzedaży biletów.

Autobusy przejdą teraz niezbędne odbiory techniczne jak również zostaną włączone do wszelkich użytkowanych w Spółce systemów – poinformowało PKM Jaworzno.

Ponadto na bazie przewoźnika powstała wielka stacja ładowania autobusów elektrycznych, posiadająca infrastrukturę, która umożliwia jednoczesne ładowanie ośmiu pojazdu. Budynek ma prawie 1,8 tys. m2 powierzchni. Razem z ładowarką, która znajduje się już na terenie zajezdni, będzie ich dziewięć. Dodatkowo powstanie pięć nowych stacji szybkiego ładowania pantografowego. Trzy nowe stacje szybkiego ładowania powstaną na terenie zajezdni autobusowej, dwie na terenie miasta.

Przy okazji informacji o pierwszych elektrycznych Solarisach, PKM Jaworzno pochwaliło się filmem, który przedstawia jak powstała specjalna hala, w której ładowane będą nowe autobusów. Film znaleźć można TUTAJ.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. PKM Jaworzno

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *