Elf 2 przyjedzie później, a za niego 14WE

W najbliższy poniedziałek, według umowy zawartej w ubiegłym roku pomiędzy firmą PESA Bydgoszcz a Kolejami Śląskimi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego nasz przewoźnik miał odebrać pierwszy z 19 zamówionych pociągów serii Elf2. Tak się jednak nie stanke. Poniżej publikujemy oświadczenie KŚ wydane w tej sprawie. 


Firma PESA dostarczy Kolejom Śląskim zastępczy pojazd, który będzie charakteryzował się zbliżonymi parametrami do zamówionych u producenta jednostek. To tymczasowe rozwiązanie, na które zdecydowali się producent oraz zamawiający, jest zgodne z zapisami umowy. Przesunięcie terminu dostawy pierwszego pojazdu wynika m.in. z tego, że trwa jeszcze proces certyfikacji pojazdów.

Jak poinformował producent, wszystkie badania zostały zakończone pozytywnym wynikiem, w najbliższych dniach pojazdy powinny otrzymać certyfikaty WE pozwalające na dokończenie procedury uzyskania zezwolenia, która odbywa się według najnowszych, obowiązujących od 1 czerwca 2017 przepisów w zakresie uzyskiwania zezwoleń zgodnych z TSI.

 Dwa trójczłonowe Elfy2, które pozytywnie zaliczyły wszystkie testy podczas badań, są przygotowywane do odbiorów w siedzibie producenta, trwają szkolenia obsługi KŚ, a pojazdy niezwłocznie po uzyskaniu zezwolenia i odbiorach będą mogły wozić pasażerów.

W październiku 2016 r. Koleje Śląskie i Województwo Śląskie podpisały umowę z firmą PESA na dostarczenie nowoczesnych pojazdów kolejowych. Łącznie na Śląsk do końca lipca przyszłego roku ma trafić 19 takich jednostek. Od momentu podpisania umowy minęło 8 miesięcy, a w tym czasie dwa z wyprodukowanych pojazdów pomyślnie przeszły testy i są gotowe do odbiorów, a kolejnych 9 jest już w różnych fazach produkcji.

Liczymy, że opóźnienie będzie jak najmniejsze i tym samym nasi pasażerowie możliwie jak najszybciej będą mogli korzystać z nowych pojazdów.

AKTUALIZACJA 17:30

Jak nam potwierdzono w Kolejach Ślaskich do śląskiego przewoźnika wpłynęło pismo od bydgoskiej Persy, w którym producent w związku z tym, że nie udało się dotrzymać terminu dostarczenia pierwszego pociągu serii Elf 2 na potrzeby realizacji umowy zawartej z naszym przewoźnikiem informuje, że porozumiał się z firmą Industrial Division zajmującą się m.in. wynajmem lokomotyw i pociągów pasażerskich. Zgodnie z umową zawartą przez Pesę z Kolejami Śląskimi i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w październiku ubiegłego roku, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji producent jest zobowiązany dostarczyć w terminie odbioru pociągu pojazd zastępczy. Z tego, co udało się nam dowiedzieć i co potwierdza firma Industrial Division, Pesa zaproponowała do czasu dostarczenia pociągu serii Elf 2, jako pojazd zastępczy jednostkę 14WE, należącą do Industrial Division.

Zarząd śląskiej spółki przystał na takie rozwiązanie i do czasu dostarczenia przez Pesę nowego pojazdu 14WE, należący do firmy Industrial Division będzie woził od początku przyszłego tygodnia pasażerów Kolei Śląskich.

4 komentarze

    1. Ja osobiście obstawiam, że będzie to albo 14WE od Industrial Division, albo wypożyczony na szybko od PR kibel.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *