Nazwijmy brata Olzy

Mamy dla Was propozycję zabawy. Prosimy Was o propozycje, jak ma nazywać się para pociągów, która od nowego rozkładu jazdy, czyli od grudnia, kursować będzie na trasie Cieszyn – Katowice – Cieszyn. Olza odpada, bo ten pociąg już za kilka miesięcy, nie dość, że zostanie w rozkładzie, to będzie kursował znacznie częściej niż dotychczas. 


Do „ochrzczenia” jest para pociągów relacji Cieszyn – Katowice i z powrotem. Znad Olzy pociąg wyjeżdżał będzie o godzinie 7.50, by w stolicy województwa zameldować się o godzinie 9.33. Powrót? Katowice – 17:49 wyjazd, 19.32 przyjazd do Cieszyna. Z Cieszyna do Katowic pociąg będzie kursował codziennie, natomiast w odwrotnym kierunku w dni robocze. W niedzielę nazwany przez Was pociąg wyjeżdżał będzie ze stolicy województwa o 20.46, by być nad Olzą o 22.26.

Pamiętajmy jednak, że prace nad przyszłym rozkładem jeszcze trwają i choć niektórzy się domagają się jego publikacji, to póki co, nie jest to aktualnie możliwe z powodu wniosków „wykończeniowych” i poprawek wniesionych do konstruktorów harmonogramu. Niżej udowodnimy to na przykładzie innego pociągu Katowice – Cieszyn.

Jak już wybieramy nazwę „brata” Olzy, to czas na kilka słów o niej samej. Nie będzie ona kursować tylko w niedzielę, tylko przez 7 dni w tygodniu w kierunku Katowice – Cieszyn i 6 dni w relacji powrotnej. Aktualnie odjazd z Katowic jest zaplanowany na godzinę 8.00 z Katowic i na pewno ten czas obowiązywał będzie w nowym rozkładzie w soboty i niedziele. Warto pamiętać jednak, że nowy rozkład jazdy jest na etapie uwzględniania wniosków i poprawek i jednym z mich, zgłoszonym przez Koleje Śląskie jest przyspieszenie wyjazdu pociągu Olza z Katowic w dni robocze o około kwadrans.

Z Cieszyna Olza wyjeżdżać będzie w dni robocze o godzinie 16.00, by w Katowicach być o 17.42. Nieco inaczej wyglądać będzie sprawa wyjazdu tego kursu w niedzielę. Aktualnie jest to godzina 18.42 z Cieszyna (Katowice – przyj. 20.26), ale i tu został zgłoszony wniosek o przyspieszenie odjazdu z Cieszyna o kwadrans. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, wówczas w stolicy województwa Olza zostanie skomunikowana z pociągiem do Częstochowy. W soboty pociąg nie będzie jeździł.

Pociągi Cieszyn – Katowice otrzymają oznaczenie S61 według terminologii  stosowanej przez Koleje Śląskie. Pozostałe trzy pary dzienne połączeń w relacji Czechowice-Dziedzice – Cieszyn pozostaną nadal jako S58.

 

ZASADY KONKURSU:

 1. Przedmiotem konkursu jest wybór nazwy handlowej dwóch pociągów relacji Cieszyn – Katowice i Katowice – Cieszyn, które zostaną uruchomione w rozkładzie jazdy 2017/2018. Mowa o następujących połączeniach: Cieszyn (odj. 7.50) – Katowice (przyj. 9.33), Katowice (odj. 17.49) – Cieszyn (przyj. 19:32)

 2. Swoją propozycję należy złożyć w komentarzach pod artykułem „Wybierzmy brata Olzy” na portalu Silesia Info Transport, w specjalnej zakładce na stronie Gazety Codziennej (www.gazetacodzienna.pl) oraz pod adresem mailowym – redakcja@gazetacodzienna.pl Ponadto na portalu Silesia Info Transport głos będzie można w rubryce „Konkursy” w przygotowanej na potrzeby konkursu zakładce.

 3. Propozycje mogą być dowolne, nie mogą zawierać jednak nazw potocznie uznanych za wulgarne, czy naruszające czyjekolwiek dobra osobiste w rozumieniu kodeksu cywilnego.

 4. Termin składania propozycji upływa 11 sierpnia 2017 (piątek), o godzinie 10.00.

 5. Ze wszystkich zgłoszonych propozycji, wyznaczeni przedstawiciele Kolei Śląskich Sp. z o.o., Uniwersytetu Śląskiego oraz wydawnictw Gazeta Codzienna i Silesia Info Transport s.c. dokonają 11 sierpnia wyboru 4 – 5 najbardziej popularnych propozycji nazw zgłoszonych przez Czytelników.

 6. Wybrane propozycje zostaną poddane pod głosowanie na łamach wydawnictw Gazeta Codzienna i Silesia Info Transport w terminie od 12 do 18 sierpnia 2017.

 7. Propozycja, która otrzyma najwięcej głosów zostanie złożona przez Koleje Śląskie Sp. z o.o. jako oficjalna nazwa handlowa pociągów kursujących w relacji Cieszyn – Katowice – Cieszyn, wyszczególnionych w punkcie 1, w Sieciowym Rozkładzie Jazdy Pociągów 2017/2018.

 8. Do wygrania są nagrody ufundowane przez Koleje Śląskie Sp. z o.o. (m.in koszulki, kamizelki i inne gadżety). Miłej zabawy!

27 komentarzy

 1. No ubiegł mnie!!!!!!!!!! Też chcę Cieszynka!!!! Bo kojarzy się z radością 🙂
  Cieszmy się 😉

 2. Proponuję nadać mu nazwę po imieniu jednego z braci z legendy o założeniu Cieszyna, lub od nazwy kwiatu „Cieszynianka wiosenna”

 3. Proponuję nazwę „Trzech Braci” – studnia jest symbolem miasta, a każdy z legendarnych braci był tak samo ważny. 😉 Może nawet to byli: Polak, Czech i Słowak (choć ten trzeci naród chyba jeszcze nie istniał).

 4. KAMRAT jest sprawdzoną opcją , był taki pociąg i każdy go kojarzy, Cieszynka niby symbolicznie ale tak ala żeńsko Olzę kojarzy się z rzeką a nie tylko z fabryką Prince Polo i podejrzewam że do kompletu Olzy padną propozycje jak Bobrówka czy Młynówka 😉 , pivosz też ma skojarzenie domyślne związane z tradycją Czeską jednak stawiam na Kamrat-a.

 5. Pociąg „Mieszko” albo „Piast”, chociaż nie wiem czy już TLK albo IC nie ma takich.

 6. A może by tak S61 „Książę”? 🙂 Przez ponad 600 lat miasto było siedzibą księcia, zaś samo Księstwo było chyba najdłużej istniejącym ze wszystkich na Śląsku. I nazwa może się kojarzyć w różny sposób – z bogactwem, z historią, z potęgą a nawet z bajką… Mogłoby to oznaczać że gród nad Olzą ma wiele ciekawego do zaoferowania. Podróż (z) Księciem do Cieszyna – to byłoby coś 😉

 7. Ja proponuję Londzin, aby upamiętnić Józefa Londzina, działacza na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski, osoba bardzo zasłużona dla Cieszyna.

 8. Kolejna zabawa Kolei Śląskich wokół pociągu który nie zwiększy im przychodów… No ale można się tak bawić – zawsze wydział marketingu może czuć się potrzebny, a miłośnicy z Cieszyna też mają jakąś rozrywkę. Moja propozycja to Cieszyńska strzała – ze względu na czas jazdy i Ostatnia nadzieja – bo to chyba ostatnia już próba ratowania frekwencji na tej linii. Poprzednie się nie udały.

 9. Tomik. Pociąg nie ma przynosić i nie przyniesie zysku, on ma być jak alternatywa zamiast tego busika który od lat jako monopolista wozi ludzi jak sardynki. Ps. Może nazwa „Stella”.

 10. Bus Brothers Bis.Niech to kurestwo zniknie z mapy powiatu. Oczywiście przewoźnik z Szczejkowic

 11. Ja bym nazwał Michejda. Tutaj biografia za Wikipedią. Był naprawdę zasłużony dla tego łez padołu.”Po upadku Austro-Węgier w końcu 1918 był jednym z trzech prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, przez którą został mianowany naczelnikiem Tymczasowego Rządu Krajowego Księstwa Cieszyńskiego. Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 został komisarzem rządowym Cieszyna, a w roku 1922 pierwszym polskim burmistrzem miasta. Zmarł podczas uroczystości oddania do użytku linii kolejowej Skoczów – Chybie. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie”.

 12. Totalny bezsens. Kto z Katowic będzie wyjeżdżał w niedzielę o 20.46, do tego zimą??? Pociąg powinien wyjeżdżać ok 17.00.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *