MPK Kraków z planem zakupu 150 e-busów

Tydzień temu w czwartek zostało podpisanie porozumienie władz Krakowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie wspólnej realizacji programu transportu bezemisyjnego. Przedmiotem porozumienia jest współpraca przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.


Dokument podpisał Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, Rafal Świerczyński, prezes zarządu MPK SA, Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA oraz Maciej Chorowski, dyrektora NCBR.

Podpisane porozumienie daje MPK SA możliwość zakupu do 150 nowych autobusów elektrycznych, w tym do 100 autobusów przegubowych. Podpisany dokument zakłada, że na zamówienie tych pojazdów otrzymamy dofinansowanie na poziomie co najmniej 60 proc. Bardzo ważnym elementem tego projektu jest możliwość przetestowania dodatkowych 11 pojazdów. Chcemy je skierować na dedykowaną linię, na której zostanie zainstalowana infrastruktura do ładowania baterii – informuje Rafal Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021 roku.

– Dzięki tym zakupom autobusów elektrycznych Kraków wkrótce stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, gdzie pasażerowie będą mieć do dyspozycji wyłącznie pojazdy ekologiczne spełniające co najmniej normę Euro 5, w tym hybrydowe i elektryczne. Podpisane przez nas porozumienie potwierdza, że Kraków jest liderem w zakresie elektromobilności – podkreślił Jacek Majchrowski, Prezydenta Krakowa.

Tylko w tym roku do Krakowa w sumie zostanie dostarczonych 112 nowych autobusów, w tym 20 z napędem elektrycznym. Obecnie trwa już postępowanie przetargowe na zakup kolejnych 75 ekologicznych autobusów z silnikami Euro 6, które do Krakowa zostaną dostarczone w 2018 r

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *