170 lat. Dla jednych ważne, dla innych mniej

Fot. Mesto Bohumin

1 maja 1847 roku oddano do użytku odcinek linii kolejowej Racibórz-Chałupki, kończąc tym samym budowę linii kolejowej o numerze 151 (Kędzierzyn-Koźle – Chałupki), która poprzez Bogumin połączyła wspomniane miasta ze światem. Było to ważne wydarzenie o którym u nas zapomniano, a Czesi jakoś pamiętali.


Linia kolejowa o numerze 151 (Kędzierzyn-Koźle – Chałupki/Granica Państwa), powstała w latach 1846-47 roku. Kolej w tamtych czasach była ważnym czynnikiem, napędzającym ówczesny przemysł. Kędzierzyn-Koźle i Racibórz wiele zawdzięczają drogom żelaznym. To właśnie po ich zbudowaniu oba ośrodki zaczęły się prężnie rozwijać i rozrastać. W czasach świetności przez Racibórz przejeżdżał nawet słynny pociąg Orient-Express z Berlina do Konstantynopola (Istambuł). W tym roku linia ta otrzymała prezent od zarządcy infrastruktury w postaci rewitalizacji, ale tak poza tym to o solenizancie cisza.

1 maj 1847 roku, była też pamiętną datą dla naszych zagranicznych sąsiadów, ponieważ wtedy do Bogumina zajechał pierwszy pociąg. Była orkiestra i historyczna inscenizacja z zabytkowym składem z lokomotywą na czele i postaciami przebranymi w stroje minionej epoki. I była fajna zabawa, a przede wszystkim pamiętano o tym, co dla danego regionu znaczyło wtedy doprowadzenie kolei. Czesi potrafili jakoś upamiętnić ten fakt, a my nie. Dlaczego?

Więcej zdjęć z wydarzenia można zobaczyć TUTAJ

7 komentarzy

  1. Bogumin (czes. Bohumín, niem. Oderberg) – położone przy ujściu Olzy do Odry miasto na Śląsku Cieszyńskim.

    To już któryś raz panowie redaktorzy przekłamują nazewnictwo miast śląskich. Wstyd dla portalu mającego Śląsk w nazwie!

        1. Po pierwsze tak stoi w artykule (być może zmienione), po drugie – czepiactwo, każdy wie o jakie miasto chodzi, a używanie nazwy oryginalnej nie jest żadną ujmą (jeździsz do Akwizgranu czy do Aaachen?), a po trzecie nie będę się dalej rozwijał, bo to nieodpowiednie forum

  2. Cóż, Czesi to potrafią świętować. U nich 1 maja to także dzień wolny, w wielu miejscach (byłem w Ołomuńcu i Kromerizu) odbywały się festyny. Może na rocznicę pierwszego przejazdu linią Chałupki – Bohumin uda się zorganizować historyczny pociąg?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *