W Maczkach praca wre

Fot. Arkadiusz G.

W ubiegłym roku rozpoczęła się rewitalizacja dworca kolejowego Sosnowiec Maczki. Po długich namysłach i po ciężkich przetargowych bojach, PKP S.A w końcu udało przeprowadzić się całą procedurę. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega warta blisko 39 mln złotych inwestycja.


Za inwestycję odpowiedzialne jest konsorcjum P.A. Nova SA, TWS GB Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar, które wyceniło pracę na blisko 39 mln złotych brutto.

Inwestycja w Maczkach obejmuje nie tylko zabytkowy dworzec kolejowy. Rewitalizacji zostanie poddany również sąsiadujący z dworcem XIX-wieczny budynek byłych warsztatów szkolnych, który będzie pełnił będzie funkcje usługowo-handlowe. Obydwa obiekty zostaną połączone przejściem podziemnym pod torami, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu. Linia kolejowa zostanie trwale wygrodzona.

W przebudowanym obiekcie powstanie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Nowa placówka uczelni rozpoczęła działalność już w październiku ubiegłego roku w tymczasowej lokalizacji, a po zakończeniu przebudowy dworca przeniesie się do Maczek.

– Dzięki planowanej przez PKP S.A. inwestycji dworzec Sosnowiec Maczki zyska nowe życie. Zrewitalizowany obiekt posłuży nie tylko podróżnym, ale również będzie mógł być przeznaczony na inne cele np. dydaktyczne i naukowe – mówił po ogłoszeniu przetargu przedstawiciele PKP S.A.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z przebiegu prac w Maczkach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. Arkadiusz G

4 komentarze

  1. „Linia kolejowa zostanie trwale wygrodzona.”

    Żeby przypadkiem nikomu nie przyszło do głowy uruchamiać pociągów! A studenci przyjadą przecież samochodami :/ Oj, profesorze Sitarz, drogi i chyba nie do końca przemyślany ten pomysł…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *