We wtorek przedostatnia korekta

P1060128(1)W terminologii kolejowej od bodajże dwóch lat pojawiło się nowe, istotne dla pasażerów określenie. Korekta rozkładu jazdy. Czasem oznacza to kosmetyczne roszady a czasem wywrócenie do góry nogami istniejącego porządku na torach. Wszystko zależne jest od ilości realizowanych inwestycji w danym regionie. W trakcie obowiązywania rozkładu jazdy tych szczegółnych momentów jest pięć lub sześć. Kolejne takie wydarzenie będziemy mieli we wtorek, a zmiany wprowadzone zostaną na okres sześciu tygodniu. Do 17 października. Szykuje się duża prezentacja sprzętu do naprawy infrastruktury kolejowej, bo pasażerowie Kolei Śląskich jedynie na trzech liniach tego przewoźnika nie będą mieli do czynienia z wyłączeniami i autobusową komunikacją zastępczą.


Tymi szczęśliwcami są pasażerowie linii S4 (Sosnowiec – Tychy Lodowisko), S31 (Czechowice-Dziedzice – Katowice) i S78 (Racibórz – Chałupki), na których w ciągu najbliższego półtora miesiąca nie przewiduje się żadnych zamknięć i robót. Nie będzie też żadnej komunikacji zastępczej na linii S6 (Katowice – Wisła Głębce), ale pasażerowie muszą być czujni, bo składy na tej trasie kursują fragmentem linii 139 Katowice – Zwardoń, a ta, o czym poniżej, w dalszym ciągu będzie jednym wielkim frontem robót. Dlatego dla linii S6 przytgotowano kilka wersji kursów pociągów i wybierając się w Beskidy warto się z tymi wariantami zapoznać.

S5 (Katowice – Zwardoń). Tutaj praca wre, a jak informują Koleje Śląskie na stronie internetowej, najwięcej utrudnień czeka nas w dniach 12 – 15 października. Wtedy za niektóre pociągi pojadą autobusy nawet na dystansie Katowice – Pszczyna. Prace będą prowadzone na odcinku od Mąkołowca w Tychach do stacji w Pszczynie i tutaj należy spodziewać się największych utrudnień i zamieszania w nadchodzącym okresie.

Pasażerowie linii S7 oprócz tradycyjnych przesiadek do autobusu w kierunku Wodzisławia Śląskiego, będą zmuszeni w dniach od 7 do 26 września do korzystania z autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Katowice – Mikołów Jamna. Sparwa dotyczy pierwszego porannego kursu z Katowic i ostatniego, wieczornego w drugą stronę.

Swoje wyłączenie będzie miała też linia S58 (Czechowice-Dziedzice – Cieszyn). Od najbliższego wtorku do soboty przez osiem godzin dziennie nie będą kursowały pociągi na pięciokilometrowym odcinku między Cieszynem Marklowicami a Cieszynem. Nie wiemy, co można naprawić w tak krótkim czasie na tej bardzo zdezelowanej już linii. Pozytywną przesłanką jest natomiast to, że do niektórych biur zarządcy infrastrukltury na tym terenie dotarła już informacja, że tam na końcu ich włości, taki Cieszyn sobie jest.

Na linii S1 (Częstochowa – Gliwice) pozostała do skończenia infrastruktura w rejonie dworca Chorzów Batory. Dlatego niektóre pociągi linii S1 oraz S8 (Katowice – Lubliniec) w dalszym ciągu na tej stacji zatrzymywać się nie będą. Ponadto pasażerów linii S8 czeka autobusowa komunikacja zastępcza w dniach 15 września – 16 października na odcinku Tarnowskie Góry – Lubliniec. No i linia S72 – informowaliśmy, ale przypominamy. Z racji prac torowych na odcinku Żory – Pszczyna przez najbliższe dwa miesiące nie pojedzie tamtędy żaden pociąg. Koleje Śląskie zapewniają w tym okresie autobusową komunkację zastępczą.

Jesli chodzi o PKP Intercity to największą zmianą jest przejęcie pociągu o nazwie Szyndzielnia przez tego przewoźnika spod bandery Przewozów Regionalnych (nie podaliśmy tego w artykule, ale warto pamiętać, że w każdą niedzielę pociąg ten nie będzie kursował rano, lecz z Bielska-Białej wyruszy dopiero o 16.40). No i warto dodać jeszcze, że wraca jedna para pociągów EIP miedzy Katowicami i Warszawą, zawieszona na czas wakacji. Wyjazd ze stolicy województwa o 11.39 z peronu czwartego. Wraca także pół Górnika, czyli popołudniowy pociąg EIC z Warszawy do Gliwic. Wyjazd z Centralnego – 17.20. W drugą stronę pociąg jeździł przez cały czas i w jego kursowaniu nie zajdą od wtorku żadne istotne zmiany.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *