Czekając na jeszcze szybsze S6

Była klasa 1 w EN57-1822

Dawno nie gościliśmy na linii S6 łączącej Katowice z Wisłą. Po czwartkowym przejeździe na trasie Katowice – Ustroń Zdrój stwierdzamy subiektywnie, że decyzja o przyspieszeniu pociągów na tej linii, poprzez rezygnację z postojów na przystankach w Katowicach Brynowie i Podlesiu oraz Tychach Żwakowie, jest jak najbardziej słuszna.


Uczniowie z naszego województwa właśnie rozpoczynają ferie zimowe i wielu z nich wsiądzie w pociąg, by dostać się do popularnych górskich kurortów, by tam radować się z kanikuły. Pamiętamy oczywiście, że jest jeszcze połączenie S5 w kierunku Zwardonia ale wybór naszej recenzji padł na „wiślankę”, także z racji tego, że właśnie tu dzisiaj i jutro można spodziewać się zwiększonej liczby podróżnych w postaci sympatyków polskich skoczków narciarskich, którzy na pewno w części skorzystają z kolei, by radować się dwudniowym festiwalem na skoczni w Malince.

Zresztą, jeśli chodzi o skoki, to w czwartek przyszło nam jechać do Ustronia pociągiem EN57-1822, który również odegrał swoją rolę w transporcie kibiców skoków narciarskich, tyle, że nie do Wisły, a do Zakopanego. Właśnie ta jednostka wraz z bodajże trzema siostrzanymi wersjami stanowiła w pierwszych latach XXI wieku na zmianę skład pociągu „Ornak” relacji Katowice – Zakopane – Katowice, z którego bardzo licznie korzystali kibice, chcący dotrzeć na organizowane na Wielkiej Krokwi zawody o Puchar Świata.

Wiedząc, że dla EN57-1822 góry nie straszne wyjechaliśmy z Katowic. Warto było czekać na wyremontowanie linii 139, bo pociąg w ciągu 46 minut szybko i sprawnie dojechał do stacji Zabrzeg. Jeszcze całkiem niedawno podróż do tej miejscowości ze stolicy województwa trwała o 10 minut dłużej. Dlatego coraz gorzej jedzie się teraz ze świadomością, że po minięciu przystanku Zabrzeg Czarnolesie następuje powrót do czasów minionych i jazda do Skoczowa z prędkością 20 – 30 kilometrów na godzinę, co rozmienia na drobne dobre wrażenia z pierwszego etapu podróży.

Jest też ta druga strona świadomości mówiąca o tym. że doskonale wiemy, że ruszyła biurokratyczna machina związana z rewitalizacją i modernizacją całego odcinka od Bieniowca do Wisły Głębce. Jednak oczekiwanie na rozpoczęcie prac już teraz powoduje psychiczny dyskomfort, gdyż wyobrażenie o ile skróci się czas przejazdu na ostatnich kilometrach przed dotarciem do serca Beskidów, sprawia, że chcemy by stało się to jak najszybciej. Dzisiaj ten fragment stanowi prawdziwą antyreklamę kolei.

Wracając do rzeczywistości informujemy, że „poornakowska” jednostka dowiozła nas zgodnie z rozkładem jazdy na godzinę 16.12 do stacji Ustroń Zdrój. Generalnie, podróż na odcinku Katowice – Ustroń – Wisła została skrócona o około 10 minut. To niewiele, ale na razie zastosowano najbardziej praktyczne aktualnie rozwiązanie, rezygnując z trzech postojów na przystankach, które akurat w tej relacji nigdy nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem podróżnych.

Jeśli dzisiaj lub jutro pojedziecie do Wisły czy Ustronia to oferta weekendowa KS jest jeszcze szybsza i lepsza za sprawą dwóch przyspieszonych, już w pełnym tego słowa znaczeniu pociągów (Czantoria i Czarna Wisełka). Potrzebują one 96 minut, by dowieść nas z Katowic do centrum Ustronia (Ustroń Zdrój) czy 110 minut by zajechać do centrum Wisły (Wisła Uzdrowisko). Nawet po traumatycznym przejeździe z Bieniowca do Skoczowa ten czas jest na tyle porównywalny do dojazdu samochodem, by móc myśleć całkiem poważnie o spędzeniu miłego i atrakcyjnego pobytu w górach z wykorzystaniem siatki połączeń kolejowych, stworzonych na linii S6.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

  1. 10 minut krócej,rezygnujac z paru postojów !!!Marne pocieszenie dla ludzi ktorzy nie mogą ,z pominietych przystanków,skorzystac z połączenia na Wisłę.Szczegolnie że ze Żwakowa korzystali z tego polaczenia niepelnosprawni .Gratulacje KŚ .

  2. 10 minut krócej,rezygnujac z paru postojów !!!Marne pocieszenie dla ludzi ktorzy nie mogą ,z pominietych przystanków,skorzystac z połączenia na Wisłę.Szczegolnie że ze Żwakowa korzystali z tego polaczenia niepelnosprawni .Gratulacje KŚ .

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *