Centrum dla Podlesia

EN 75, Katowice Podlesie
EN 75, Katowice Podlesie

Na rok 2016 przez władze Katowic zaplanowane jest rozpoczęcie inwestycji pod nazwą Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Podlesie”. Członkowie stowarzyszenia „Koleją do Katowic – Podlesia” nie ukrywają zadowolenia z takiego obrotu sprawy.


Pomysł takiego przedsięwzięcia nasunęli urzędnikom mieszkańcy południowych dzielnic miasta, korzystający regularnie w celu dotarcia do centrum miasta z pociągów, kursujących przez stację Katowice Podlesie. Z czasem ich działalność stała się bardziej zorganizowana i na Facebooku pojawiła się strona „Koleją do Katowic – Podlesia”.

Jesteśmy grupą mieszkańców południa Katowic, głównie z Piotrowic, Podlesia i Zarzecza. Od 5 lat korzystamy z Szybkiej Kolei Regionalnej łączącej Tychy Miasto z Sosnowcem. Pracujemy i uczymy się w centrum Katowic, a szukanie parkingów i korkujące się ulice zawsze nas irytowały. Stąd nasza decyzja o dojazdach pociągiem. Warto nadmienić, że pociąg pokonuje tą trasę w maksymalnie 17 minut (w rozkładzie napisane jest co prawda 13 minut), co samochodem zdarzało się nam tylko późną nocą i to wyłącznie przy sprzyjającej sygnalizacji świetlnej. Staramy się zachęcać do korzystania z transportu kolejowego. Obecnie pociągi spółki Koleje Śląskie, w godzinach szczytu kursują co 20 minut, zapewniając pasażerom szybki i komfortowy transport do centrum Katowic z powrotem, dzięki połączeniom Sosnowiec – Tychy Lodowisko, Katowice – Zwardoń czy Katowice – Wisła. Przekonaliśmy się już naocznie, że do jednego pociągu w godzinach szczytu na stacji Katowice Podlesie wsiada nawet do 20 osób – mówi Marcin Kręgiel, jeden z członków stowarzyszenia.

Społecznicy postanowili zainteresować sytuacją włodarzy miasta, śląc do magistratu pismo w sprawie poprawy sytuacji podróżnych nie tylko na  przystanku kolejowym, ale i w jego otoczeniu. Odpowiedź nadeszła 28 kwietnia, sygnowana przez Krzysztofa Mikułę, Pierwszego Wiceprezydenta Miasta Katowice, w której czytamy m.in.: „(…) Biorąc pod uwagę możliwości finansowe Miasta Katowice w Uchwale nr V/33/15r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Katowice na lata 2015 – 2035, w załączniku nr 2b zostało ujęte zadanie inwestycyjne pn. Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Podlesie”. Realizację tego przedsięwzięcia przewiduje się na lata 2016 – 2018, z wykorzystaniem środków finansowych z Unii Europejskiej”

Oczywiście mający powstać węzeł, nie będzie wielkością i rozmachem przypominał mających powstać centrów przesiadkowych na Zawodziu czy na Ligocie, ale…

Wstępna deklaracja władz miasta napawa nas optymizmem. Termin węzeł przesiadkowy jest nieco przesadzony, naszym zdaniem niech to będzie modernizacja stacji i jej okolicy, tak aby była lepiej oznakowana. Może przydałby się też niewielki parking…– kończy M. Kręgiel.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *