Nowe Solarisy już w Bielsku-Białej

Pierwsze Solarisy czwartej generacji zamówione przez Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej dotarły już pod Szyndzielnię. Łącznie będzie ich 48. Solarisów Urbino 12 wyjedzie na tutejsze ulice 38 sztuk, a przegubowych Solarisów Urbino 18 będzie łącznie 10.


Nowe autobusy, po zakończeniu ich odbioru i zarejestrowaniu, będą sukcesywnie przekazywane do eksploatacji na przełomie 2016 i 2017  roku – powiedziała Barbara Borak-Łukańko, Pełnomocnik Dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania w MZK Bielsko-Biała.

Dodajmy, że nowy tabor w Bielsku-Białej jest wyposażony w klimatyzację całopojazdową. Autobusy są dostosowane do potrzeb osób ograniczonych ruchowo (głównie niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i osób starszych). Mowa tu o niskiej podłodze na całej długości autobusu, braku dodatkowych stopni wejściowych przy drzwiach oraz progów poprzecznych wewnątrz pojazdu oraz układzie „przyklęku”, który umożliwia obniżenie podłogi pojazdu do wysokości chodnika na przystanku.

Ponadto autobusy wyposażone są w·specjalną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, urządzenia przytrzymujące i zapewniające stabilność wózka inwalidzkiego oraz w przycisk sygnalizujący kierowcy zamiar opuszczenia autobusu przez niepełnosprawnego pasażera. Oczywiście, zamontowana jest też specjalna rozkładana rampa (podest) najazdowa do obsługi wózka inwalidzkiego przy drzwiach.

Ponadto w pojazdach do dyspozycji pasaźerów zamontowano:

– elektroniczne, diodowe tablice informacyjne wewnątrz i zewnątrz pojazdu,

– system głosowej zapowiedzi przystanków, wraz z wyświetlaniem ich kolejnych nazw (udogodnienie dla osób niesłyszących),

· pełny monitoring – kamery wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, wraz z rejestracją obrazu. ·

Nowe Solarisy są ponadto wyposażone  w silniki spełniające wymagania najbardziej restrykcyjnej normy emisji spalin EURO 6, mają zamontowane, w celu podniesienia bezpieczeństwa w układ hamulcowy z systemem ABS i ASR oraz układ gaszenia pożaru komory silnika.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. MZK Bielsko-Biała

4 komentarze

  1. Bardzo dobrze.
    Szkoda tylko, że dla tych super autobusów nie można jeszcze kupić dedykowanych dla nich pasów ruchu, a dla pasażerów przystanków pod samym domem lub przynajmniej drożnych i jak najkrótszych z ciągów pieszych do przystanków.

    1. A tam, po pierwsze szkoda, że za nowymi autokarami nie idzie przyzwoita częstotliwość jazdy, odpuszczenie sobie stadnego kursowania i tego typu codziennych bolączek pasażerów

  2. Podejrzewam, że zarządzający MZK B.-B. uważają że rozkład jest dobry, bo pewnie sami komunikacją miejską do pracy nie jeżdżą.

  3. Rozkłady jazdy np. z Piłsudskiego czy 3Maja Dworzec należy położyć na biurko Prezydenta miasta, aby ten na własne oczy zobaczył, jak wygląda system jazdy autobusów zwłaszcza w dni wolne albo po godzinie 22 wieczorem w dni robocze, a to tylko takie dwa pierwsze lepsze przykłady.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *