Grupa SA109 szła do cywila

SA109 w Cieszynie
SA109 w Cieszynie

Zanim przedstawimy dokładnie to, co nas czeka w nowym rozkładzie jazdy, który obowiązywał będzie od 11 grudnia, chcemy zaznajomić Was z jedną nowinką z parku taborowego Kolei Śląskich. Zarząd spółki podjął decyzję, że znane szczególnie z linii S58 Czechowice-Dziedzice – Cieszyn, pociągi SA109 stanowić będą wyłącznie rezerwę taborową śląskiego przewoźnika.


Oznacza to mniej wiecej tyle, że jednostek tych nie będzie można spotkać już w ruchu liniowym. Chyba, że wystąpi taka nagła potrzeba. Stanowić będą tzw. rezerwę taborową. Na taką decyzję wpływ miał fakt dużej liczby defektów tych pociągów i powstających z tego tytułu komplikacji. Nieoficjalnie wiemy również, że jednostki te nie cieszyły się uznaniem maszynistów.

Harmonogram obiegów taboru przewiduje, że od 11 grudnia kursy na trasie Czechowice-Dziedzice – Cieszyn obsługiwane będą jedną jednostką EN57 i SA138.

Przypomnijmy, że śląski przewoźnik dysponuje dwoma pojazdami SA109, o numerach taborowych 005 i 011. Ciekawe jest to, że produkcja tego drugiego pojazdu trwała niemal… 8 lat. Województwo śląskie zamówiło w 2003 roku dwa takie pociągi. Pierwszy z nich (005) już po roku pojawił się w służbie, a najczęściej można było go spotkać na trasie Częstochowa – Lubliniec.

Z kolei SA109-011 miał wyjechać na tory w lipcu 2004 roku, jednak jego budowa nie została dokończona przez upadłość Kolzamu, który przyjął to zlecenie. O niedokończonym pociągu przypomniały sobie dopiero kilka lat później Koleje Śląskie. 30 czerwca 2011 dokończono jednostkę po podpisaniu umowy z chrzanowkim Fablokiem i w 2012 roku udało się wprowadzić pociąg do parku taborowego przewoźnika.

Przez ostanie miesiące jednostki te kursowały na linii S58. Niestety, z własnego doświadczenia wiemy, że zdarzało im się często zdefektować, przez co powstawały spóźnienia, a nawet odwoływano kursy. Dlatego wydaje się, że ta decyzja, w perspektywie spodziewanej poprawy sytuacji taborowej KŚ, jest decyzją słuszną i rozsądną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *