Początek sił połączonych?

ekobilet2Wspólny bilet dla Kolei Śląskich, KZK GOP i MZK Tychy? Coś z działu „Fantastyka”? Już nie. Wymienieni wyżej przewoźnicy doszli do porozumienia i w formie eksperymentu wypuszczają na rynek EKO BILET – jednodniowe uprawnienie do poruszania się wszystkimi połączeniami obsługiwanymi przez wymienioną wyżej trójkę podmiotów.


EKO BILET będzie honorowany we wszystkich pociągach rozkładowych Kolei Śląskich, na liniach autobusowych i tramwajowych obsługiwanych przez KZK GOP oraz na liniach autobusowych i trolejbusowych MZK Tychy. Cena biletu to 38 zł. Na razie nie planuje się wprowadzenia ulgowych odmian EKO BILETU, który będzie biletem bezimiennym.

Jak dotąd pasażerowie KŚ mogli korzystać na bazie porozumień dwustronnych z tzw. biletu śląskiego, który obowiązywał na linia KZK GOP oraz biletu „pomarańczowego”, który funkcjonuje w porozumieniu Z MZK Tychy. Teraz planując podróż kolejowo – autobusową nie będą musieli oglądać się na to czy z pociągu przesiądą się do pojazdu tego czy tego operatora. Będą również mogli bez dodatkowych kosztów w razie potrzeby, czy konieczności skorzystać zarówno z linii obsługiwanych przez KZK GOP jak i MZK Tychy.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że trwają jeszcze ustalenia czy do programu przystąpi również Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. I stąd biletu nie można jeszcze kupić choć, wiemy, że w systemie KŚ jest on już wprowadzony, a pełne zasady jego funkcjonowania oraz data rozpoczęcia jego sprzedaży mają zostać opublikowane przez zainteresowanych przewoźników i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin.

4 komentarze

  1. Świetna sprawa i według mnie tanio. Można sobie jednego dnia zrobić fajną wycieczkę i nie treba się martwić o kupno biletu to na pociąg to na tramwaj czy autobus.

  2. Podobnie jak Bilet Śląski znowu przyda się bardziej przyjezdnym niż mieszkańcom, no ale jest to jakiś drobny krok we właściwym kierunku.

  3. Zakładając, że na terenie KŚ jest to bilet na WSZYSKIE pociągi, to 38 zł to niedużo. Dobowy pzecież kosztuje 34 zł (przy czym jest on imienny, a EKO jest na okaziciela). Tylko może zastanawiać funkcjonalność tego biletu. Nie lepiej by było wprowadzić tańszej odmiany tego biletu, która byłaby ograniczona konkretnymi stacjami? (np. Gliwice, Kalety, Chruszczobród, Oświęcim (tam dojeżdża linia MZK Tychy), Kobiór, Czerwionka). Oczywiście te stacje podaję dla przykładu. Albo strefowe, na terenie określonych miast. Chociaż brawo za pierwszy krok

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *