Parowe kółeczko po Ostrawie

dsc_3327
Fot. Katarzyna Przypadło

Tłumy zwiedzających, możliwość podróży wieloma zabytkowymi pojazdami kolejowymi czy komunikacji miejskiej i wiele innych atrakcji. Tak wyglądał sobotni Regionalny Dzień Kolei, zorganizowany w Ostrawie.


Największą atrakcją była możliwość przejazdu zabytkowym składem kolejowym po Ostrawie. Trasa obejmowała przejazd z początkiem i końcem trasy na głównym dworcu przez węzłowe stacje stolicy województwa morawsko-śląskiego. Wagony klasy 3, ciągnięte przez zabytkowy parowóz dziarsko spisywały się na torach. Do tego stopnia, że w pewnym momencie gdy skład osiągnął prędkość 80 km/h podróżni z podziwem patrzyli na wytrzymałość i sprawność liczących kilkadziesiąt lat wagonów. Ogólnie, niespełna godzinna sentymentalna podróż do czasów minionych.

Przed dworcem natomiast do dyspozycji gości były autobusy tramwaje czy trolejbusy z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mieliśmy możliwość naocznegp porównania pojazdów z tamtej epoki w stosunku do tego czym dzisiaj podróżujemy po naszych miastach. Niemniej urok i czar tych wycofanych ze służby pociągów tramwajów czy autobusów jest nadal niepodważalny.

Nie ma co ukrywać – to była świetna propaganda zalet i uroków transportu zbiorowego, którą chcemy zaprezentować także i Wam za sprawą zdjęć zrobionych przez Katarzynę Przypadło, zaprzyjaźnioną z nami miłośniczkę kolei i fotografii z Raciborza.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *