Sosnowiec sfinalizował zakup autobusów

solaris-sosnowiec
Fot. Solaris Bus & Coach

Wczoraj, Zarząd PKM Sosnowiec podpisał z przedstawicielami trzech firm umowy na dostawę łącznie 78 nowych, niskopodłogowych autobusów. Pierwsze z nich trafią do stolicy Zagłębia w styczniu przyszłego roku, a ostatnie we wrześniu 2017 roku. 


Wczoraj, w sosnowieckiej zajezdni, w obecności udziałowców PKM Sosnowiec, czyli władz Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, doszło do podpisania umów z wykonawcami. Nowe autobusy, za prawie 127,4 mln złotych brutto dostarczą Solaris Bus & Coach, EvoBus Polska (Mercedes) i Volvo Bus Corporation.

Jak informowaliśmy dzisiaj, a także na początku sierpnia, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 105 mln złotych brutto. Do tej kwoty przewoźnika zamierza dołożyć 7 mln zł środków własnych i 15 mln zł kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Sosnowcu Diesel i Hybryda

Przetarg ogłoszony przez PKM Sosnowiec, podzielony był na cztery zadania:

  • zadanie nr 1 – Dostawa 24 autobusów dwunastometrowych, napędzanych silnikami Diesla,
  • zadanie nr 2 – Dostawa 25 autobusów dwunastometrowych, o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym),
  • zadanie nr 3 – Dostawa 19 autobusów osiemnastometrowych, napędzanych silnikami Diesla,
  • zadanie nr 4 – Dostawa 10 autobusów osiemnastometrowych, o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym).

Największym wygranym sosnowieckiego postępowania jest Volvo Bus Corporation, które dostarczy do stolicy Zagłębia 35 sztuk autobusów hybrydowych, w tym 25 pojazdów dwunastometrowych (1,45 mln za sztukę) i 10 pojazdów osiemnastometrowych (2,23 mln za sztukę).

Spory kawałek tortu zgarnął również Solaris Bus & Coach, który dostarczy 24 dwunastometrowe autobusy (0,91 mln za sztukę) z silnikami Diesel Euro 6. Wraz z nową dostawą flota Solarisów w Sosnowcu przekroczy symboliczną liczbę 100 pojazdów.

Natomiast 19 autobusów osiemnastometrowych, napędzanych silnikami Diesla dostarczy EvoBus Polska, który za jednego przegubowego Mercedesa Conecto G otrzyma 1,2 mln zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *