Szczegóły odwołania Newagu

Fot. Patryk Farana
Fot. Patryk Farana

W środę informowaliśmy o tym, że Newag S.A. odwołał się od przetargu na dostawę taboru dla Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Odwołanie nowosądeckiej firmy sprawia, że na rozstrzygnięcie przetargu będziemy musieli jeszcze poczekać, przynajmniej do poniedziałku, kiedy zbierze się Krajowa Izba Odwoławcza.


Przypomnijmy, w ramach wspólnego przetargu Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskie, PESA Bydgoszcz, której oferta uzyskała najwięcej punktów, zaoferowała pociągi z nowej platformy Elf2. Nowe jednostki bydgoskiego producenta mają być przystosowane do ruchu z prędkością 160 km/h.

Newag S.A. w swoim odwołaniu wskazuje, że oferta PESY jest o 30,23% niższa od wartości wskazanej w ogłoszeniu o zamówieniu, a jeśli weźmiemy pod uwagę tylko zamówienie podstawowe, to cena zaoferowana przez bydgoskiego producenta jest niższa o nieco ponad 20% od kosztorysu.

Nowosądecka firma wskazuje również, że w przeprowadzonych ostatnio przetargach w województwie zachodniopomorskim i łódzkim, cena pociągów oferowanych przez PESĘ była zdecydowanie wyższa. Odwołujący zwraca uwagę, że w poprzednich latach, oferty Bydgoszczan dwukrotnie zostały odrzucone przez wzgląd na rażąco niską cenę – miało to miejsce w przypadku przetargu dla Kolei Dolnośląskich i Małopolskich.

Najciekawszym zarzutem wydaje się być stwierdzenie, że cena PESY Bydgoszcz powinna uwzględniać koszt zabudowy systemu ECTS 2 i zamontowania droższych podzespołów zgodnych z TSI. Zdaniem nowosądeckiej firmy, która wyceniła powyższe „udoskonalenia” na ponad 1,5 mln złotych, nie zostały one ujęte w cenie oferowanej przez producenta z Bydgoszczy.

Czy to wystarczy by przekonać Krajową Izbę Odwoławczą? Być może wyjaśni się to już w najbliższy poniedziałek.

3 komentarze

  1. Newag nie cofnie się przed niczym. Prowadzi „brudną” grę dążąc do wyeliminowania konkurenta z rynku. Newag nie jest polską firmą – to szwajcarski klon.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *