MAN, Solaris, Mercedes i Volvo walczą w Sosnowcu

Solaris Urbino 18, PKM Sosnowiec
Solaris Urbino 18, PKM Sosnowiec

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, pod koniec zeszłego tygodnia otworzyło koperty w przetargu na dostawę łącznie 78 nowych autobusów. Oferty złożyli najwięksi – MAN, Solaris, Mercedes i Volvo. Przedstawiciele PKM Sosnowiec nie ukrywają zadowolenia z tak dużego zainteresowania przetargiem.


Zamówienie PKM Sosnowiec jest jednym z największych w tym roku w skali całego kraju. Jego wartość przekracza 100 mln zł. Za tę kwotę przewoźnik zamierza zakupić 78 nowoczesnych niskopodłogowych autobusów, wyposażonych m.in. w klimatyzację, Wi-Fi, wbudowane w poręcze gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz wewnętrzny i zewnętrzny system informacji pasażerskiej.

Przetarg podzielono na cztery części w zależności od rodzaju autobusów. Pierwsza to 12-metrowe autobusy napędzane silnikami diesla (24 sztuk), druga to 12-metrowe hybrydy spalinowo-elektryczne (25 sztuk), trzecia to 18-metrowe przegubowce (19 sztuk), a czwarta to 18-metrowe hybrydy (10 sztuk).

Choć na ostateczne i oficjalne rozstrzygnięcie musimy jeszcze poczekać, to wiemy już kto najprawdopodobniej dostarczy do stolicy Zagłębia poszczególne rodzaje autobusów. Pojazdy 12-metrowe najprawdopodobniej dostarczy MAN i będą to pojazdy MAN Lion`s City i MAN Lion`s City Hybrid. Autobusy przegubowe napędzane tradycyjnym silnikiem Diesla Euro 6 dostarczy EvoBus Polska i będą to pojazdy Mercedes-Benz Conecto LF G, a autobusy przegubowe o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) dostarczy Volvo Polska i będą to pojazdy Volvo 7900 LAH.

O wyborze ofert decydowała przede wszystkim cena (85 %). Pozostałe punkty (15%) można było uzyskać za bardzo rozbudowane kryteria techniczno–eksploatacyjne.

Warto nadmienić, że postępowanie przetargowe może zostać unieważnione, jeśli miasto nie otrzyma funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *