PLK ma nowy pojazd ratownictwa technicznego

Fot. PKP PLK S.A.

Szósty specjalistyczny pociąg jeszcze w tym roku wzmocni kolejowe ratownictwo techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Pojazd posiada warsztat i żuraw. Dzięki dodatkowym urządzeniom umożliwi także wycinanie gałęzi, odśnieżanie i holowanie uszkodzonego składu. W lutym PLK podpisały umowę na dostawę specjalistycznego pociągu wartego 4,5 mln zł.


Czytaj dalej

Otwarty dostęp na trasach kolejowych

Fot. PKP Intercity

Przez najbliższe 10 miesięcy przewoźnicy kolejowi realizując połączenia komercyjne nie muszą posiadać decyzji Prezesa UTK o otwartym dostępie. Wszystkie oferty wakacyjne czy sezonowe mogą być realizowane przez zamawianie tras pociągów u zarządcy infrastruktury. Decyzje w sprawie przyznania otwartego dostępu konieczne będą dopiero dla połączeń planowanych w rozkładzie jazdy 2017/2018.


Czytaj dalej

Czy powrót autokuszetek to fanaberia?

Fot. polrail.com

Widok składu towarowego przewożącego samochody osobowe na wagonach lawetach nie jest niczym dziwnym. Tak głównie przewozi się nowe samochody z fabryki do portu czy do punktu przeładunkowego. Jednak widok pociągu osobowego z doczepionymi wagonami przewożącymi samochody prywatne, mógłby dzisiaj niejednego zaskoczyć. O tym już się nie pamięta, ale ponad dekadę temu składy osobowe z doczepionymi autokuszetkami można było spotkać na polskich torach.


Czytaj dalej

1 2 3 47