Maszyniści pilnie potrzebni

Jak informuje Urząd Transport Kolejowego, za dwa lata potrzeba będzie 18 tysięcy maszynistów. To szansa dla poszukujących ciekawej pracy. Obecnie w Polsce 16,5 tysiąca osób prowadzi pojazdy kolejowe, ale przez najbliższe 5 lat prawie 4,5 tysięcy maszynistów osiągnie wiek emerytalny. Na szczęście większość przewoźników już zaczęła działać, by zniwelować lukę pokoleniową.


Czytaj dalej

„Szlaban na ryzyko”

Fot. PKP PLK S.A.

Czym są rogatki? Kto ma pierwszeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Ile wynosi droga hamowania pociągu? – m.in. z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy odcinka programu Matura To Bzdura, partnera kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Do grona partnerów tej akcji należą również Koleje Śląskie.


Czytaj dalej

A jak pojedziecie na święta, to szczególnie uważajcie na…

…przejazdach kolejowych. Jako ostatni tekst przed świętami chcemy zaprezentować Wam charakterystykę tych bardzo niebezpiecznych miejsc, bo choć mówi się o tym ciągle, by w tych miejscach zachować szczególną ostrożność, to notorycznie dowiadujemy się o, zazwyczaj, bardzo niefajnych w skutkach zdarzeniach właśnie na przejazdach kolejowych.


Czytaj dalej

Koleje Śląskie unieważniają część przetargu

Nie będzie kolejnych 14WE w KŚ

Koleje Śląskie unieważniły cześć drugą przetargu nieograniczonego prowadzonego pod nazwą: „Dzierżawa elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z świadczeniem usługi utrzymania”, dotycząca rocznej dzierżawy czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. Na decyzję w sprawie części numer jeden, będziemy musieli jeszcze poczekać.


Czytaj dalej

Polak pociągiem jedzie w roku razy..

W 2016 roku z usług kolei w Polsce skorzystało 292,5 mln pasażerów. To o 12 mln więcej niż rok wcześniej. Dla celów statystycznych Urząd Transportu Kolejowego zdefiniował wskaźnik wykorzystania jako iloraz liczby pasażerów kolei przez liczbę mieszkańców kraju. Wskaźnik liczony w ten sposób w ubiegłym roku wyniósł 7,6. Oznacza to, że statystycznie każdy Polak ośmiokrotnie podróżował pociągiem w ciągu roku


Czytaj dalej

6 mld złotych na przetargi dla kolei

Fot. PKP PLK S.A.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że do końca 2017 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują ogłosić blisko 190 przetargów na kwotę 6 mld zł oraz podpisać blisko 300 umów o wartości niemal 26 mld zł. W ramach Krajowego Programu Kolejowego od listopada 2015 do kwietnia 2017 ogłoszono już 559 przetargów na kwotę ponad 20 mld zł. W tym czasie podpisanych zostało 456 umów z wykonawcami.


Czytaj dalej

1 2 3 51