Nie będzie kolejnych Dartów

W dniu dzisiejszym zarząd PKP Intercity przedstawił stanowisko spółki w sprawie negatywnej decyzji o skorzystaniu z zamówienia uzupełniającego na 10 pojazdów PesaDART. Tym samym kończy się historia związana z możliwością poszerzenia zamówienia zawartego w 2014 roku. Przypomnijmy, PKP Intercity zawarło wówczas umowę z PESĄ Bydgoszcz na dostawę 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Poniżej prezentujemy stanowisko przygotowanego przez narodowego przewoźnika.


Czytaj dalej

Co z Warszawy zobaczymy u nas?

Stadler Variobahn
Fot. www.stadlerrail.com

W piątek, 19 maja w Warszawie otworzone zostały oferty w przetargu na dostawy 123 tramwajów z opcją na kolejne 90 pojazdów. Szacowana wartość kontraktu to 2,3 mld zł brutto. Piszemy o tym dlatego, że, po pierwsze, za kilka tygodni o montaż i sprzedaż nieco mniejszej ilości pojazdów (ok. 50 sztuk) potencjalni wykonawcy zawalczą w Tramwajach Śląskich, a po drugie, że w rywalizacji o stołeczne zlecenie szykuje się dość zaskakujące rozstrzygnięcie.


Czytaj dalej

Koniec oklejania folią

Na oknach i zewnętrznych drzwiach pociągów nie będzie wolno nic naklejać

Zakaz oklejania folią reklamową okien i drzwi zewnętrznych wagonów kolejowych – to jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych w opublikowanym w ubiegłym tygodniu rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Rozporządzenie wchodzi w życie 11 czerwca 2017. Od tej daty nie będzie wolno używać folii na pojazdach.


Czytaj dalej

Bydgoskie ujęcia 21WEa

Fot. Kolej na kawę/Facebook

W poniedziałkowy poranek zaprezentowaliśmy Wam pierwsze zdjęcie Elfa 2 – nowego produktu bydgoskiej PESY. Jako pierwsze, pociągi drugiej generacji Elfa, otrzymają Koleje Śląskie. Trójczłonowa jednostka otrzymała oznaczenie 21WEa-001. Następna w kolejności będzie jednostka dwuczłonowa.


Czytaj dalej

Na Majówkę z PKP Intercity

Fot. PKP Intercity

Od 28 kwietnia do 3 maja, oprócz regularnie kursujących składów, podróżni skorzystają z 56 dodatkowych połączeń PKP Intercity. Będą to m.in. pociągi kursujące w relacjach: Warszawa – Zakopane, Warszawa – Łeba, Katowice – Ustka, Lublin – Bielsko-Biała czy Gdynia – Kołobrzeg. Dodatkowe składy pojadą również do wielu miejscowości turystycznych m.in. do Wisły, Krynicy – Zdroju, Jeleniej Góry, Kudowy – Zdroju, Świnoujścia czy Zagórza.


Czytaj dalej

Maszyniści pilnie potrzebni

Jak informuje Urząd Transport Kolejowego, za dwa lata potrzeba będzie 18 tysięcy maszynistów. To szansa dla poszukujących ciekawej pracy. Obecnie w Polsce 16,5 tysiąca osób prowadzi pojazdy kolejowe, ale przez najbliższe 5 lat prawie 4,5 tysięcy maszynistów osiągnie wiek emerytalny. Na szczęście większość przewoźników już zaczęła działać, by zniwelować lukę pokoleniową.


Czytaj dalej

1 2 3 52