Wszystkie tory poprowadzą do Chybia

Fot. Sławek Czylok

Były kiedyś takie czasy, że ze stacji Chybie, leżącej na skrzyżowaniu linii kolejowych nr 93 i 157, odjeżdżały pociągi do Wisły, Czechowic-Dziedzic, Pawłowic, Jastrzębia-Zdroju czy jeszcze dalej patrząc wstecz, nawet do Orzesza. W ostatnich latach kursują jednak tutaj wyłącznie jednostki Kolei Śląskich, linii S58 relacji Cieszyn – Czechowice-Dziedzice. 


Czytaj dalej

Tychy – obraz wzorowej komunikacji miejskiej?

Na terenie miasta komunikacja miejska obsługiwana jest przez autobusy i trolejbusy. Mieszkańcy mogą korzystać z wielopoziomowych parkingów typu park&ride aby dalej kontynuować podróż pociągiem. Ponadto, miasto posiada rozbudowaną sieć przystanków, dla Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) – taki opis charakteryzuje tylko jedno miasto w województwie śląskim.


Czytaj dalej

Na Olzie stan normalny

Nadrabiamy zaległości bo zostawiliśmy niedzielny pociąg „studencki” Olza relacji Katowice – Cieszyn – Katowice przez pewien czas samemu sobie. Ale dzięki kolejnemu naszemu zaufanemu człowiekowi, Oliwierowi, wiemy jak wyglądał przejazd z miasta nad Olzą do stolicy województwa kilkadziesiąt godzin temu.


Czytaj dalej

Na S8 zaczyna się dobrze dziać

Fot. Koleje Śląskie

Czasem warto się czymś pochwalić. Koleje Śląskie z dumą ogłosiły informację o znacznym zwiększeniu liczby pasażerów na linii S8 Katowice – Chorzów Miasto – Bytom – Tarnowskie Góry. To jedna tras z tych tras, które na zmianie rozkładu jazdy 11 grudnia 2016 roku zyskały najwięcej. Pierwsze tygodnie funkcjonowania nowej oferty wskazują prawie trzykrotny wzrost liczby pasażerów na tej linii.


Czytaj dalej

Dworzec Chorzów Miasto do rozbiórki

Fot. Mapy Google, widok 3D

Wydaje się, że najbliższe lata przesądzą o losie budynków dworców kolejowych. Spółka PKP remontuje a nawet buduje od nowa dworce, które są określane jako rentowne, zaś pozostałe wystawia na sprzedaż. Zdarza się tak, że to lokalne samorządy kupują zaniedbane i opuszczone budynki kolejowe, adaptując je na własny użytek, ale często pozostawiając część pomieszczeń do funkcji dworca kolejowego. Co z resztą, niechcianą częścią? Idzie do rozbiórki.


Czytaj dalej

DAB-y sprzedane

Park maszynowy w gliwickim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej odmładza się. Przybywa nowych autobusów, zaś wysłużony tabor idzie pod młotek i w ten sposób z gliwickiej zajezdni znikną najstarsze pojazdy jakie podsiadał w swoim parku maszynowym PKM Gliwice. 11 autobusów przegubowych duńskiej marki DAB zostały sprzedane za około 160 tys. zł.


Czytaj dalej

Siedem ofert na rewitalizację prawie 40 km

Fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymały siedem ofert w przetargu na rewitalizację prawie 40-kilometrowej trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Inwestycja usprawni przewóz towarów na styku województw śląskiego i opolskiego oraz wywóz ładunków w kierunku portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni.


Czytaj dalej

1 2 3 89