Chcą jeździć po linii 177?

Skład na linii 177 zbliża się do stacji Racibórz Studzienna / Fot. Katarzyna Przypadło

Wszyscy wiemy jak dużym problemem są na Śląsku nieczynne linie kolejowe. To co kiedyś było opłacalne w dzisiejszych czasach okazuje się mało rentowne. Czy należy dzisiaj postawić krzyżyk na aktualnie zarośniętych liniach? Przykład linii Racibórz – Głubczyce pokazuje nam, że nie wszystko stracone. Kolej to przyszłość, która przez niewielu straciła tak wiele przez ostatnie lata. Czas ją odbudować?


Zobacz więcej

Przesiadka coraz milej widziana

Pasażerowie korzystający z pociągów Kolei Śląskich coraz częściej przesiadają się z pociągu na pociąg poza Katowicami

Niezbyt lubiany, także w naszym regionie, element podróży czyli przesiadka, nieoczekiwanie zaczyna sprawnie funkcjonować w kilku miejscach w sieci połączeń KS. Czyli pasażerowie są w stanie przesiadkę zaakceptować, gdy jest ona sprawnie i czytelnie zaznaczona w rozkładzie jazdy, a potem dokładnie realizowana w praktyce. 


Zobacz więcej

Co słychać na LK 151?

Już niedługo pojedziemy krócej z Raciborza do Chałupek

W zeszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły i rozstrzygnęły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 151 na odcinku Krzyżanowice – Chałupki. Postanowiliśmy sprawdzić, jak się ma sytuacja na linii remontowanej przez zarządce infrastruktury i co zmieni się po zakończeniu inwestycji. 


Zobacz więcej

Czekając na jeszcze szybsze S6

Była klasa 1 w EN57-1822

Dawno nie gościliśmy na linii S6 łączącej Katowice z Wisłą. Po czwartkowym przejeździe na trasie Katowice – Ustroń Zdrój stwierdzamy subiektywnie, że decyzja o przyspieszeniu pociągów na tej linii, poprzez rezygnację z postojów na przystankach w Katowicach Brynowie i Podlesiu oraz Tychach Żwakowie, jest jak najbardziej słuszna.


Zobacz więcej

Rowery na tory! Czy to dobry pomysł?

Fot. Towarzystwo Entuzjastów Kolei

Coraz częściej mówi się o wykorzystywaniu nieczynnych linii kolejowych do budowy tras rowerowych. Dlaczego to kolej ma cierpieć w związku z promowaniem ekologii i zdrowego trybu życia? Pośród całego transportu, to właśnie kolejowy uważany jest za ten ekologiczny, więc dlaczego go zastępować? Czy naprawdę nie ma innej alternatywy na zamknięte linie kolejowe?


Zobacz więcej

Chałupki i Łaziska Górne Brada do remontu?

Rewitalizacja linii kolejowej nr 158 Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki oraz trwający właśnie remont linii kolejowej nr 151 na odcinku Krzyżanowice – Chałupki, pozwalają na szybszy dojazd i wyjazd z Chałupek, sama stacja zdaje się jednak być nieco zapomniana. To jednak w najbliższych latach może się zmienić. Plany PKP PLK przewidują również inwestycję w przystanek kolejowy Łaziska Górne Brada. 


Zobacz więcej

Taborowe plany Tramwajów Śląskich

Zakup przynajmniej 44 nowych tramwajów – tak kształtują się plany taborowe spółki Tramwaje Śląskie. Spółka jest w trakcie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, które pozwolą na realizację kolejnego projektu modernizacyjnego infrastruktury tramwajowego na terenie GOP. W jego ramach nie zapomniano też o zakupach nowego taboru.


Zobacz więcej

Dwie oferty w gliwickim przetargu

Fot. PKM Gliwice

Pod koniec listopada ubiegłego roku, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ogłosiło przetarg na zakup dziewięciu nowych, niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej. W zeszłym tygodniu poznaliśmy oferentów. W postępowaniu udział biorą dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz MMI Sp. z o.o.


Zobacz więcej

1 2 3 83